Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Μπέλινγκχαμ ανοίγει το σκορ κόντρα στη Βιγιαρεάλ - Σοβαρά τραυματίας ο...

Ο Μπέλινγκχαμ ανοίγει το σκορ κόντρα στη Βιγιαρεάλ – Σοβαρά τραυματίας ο Αλάμπα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε ξεκάθαρα της Βιγιαρεάλ για την 17η αγωνιστική της La Liga. Μετά από ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο, οι Blancos χρειάστηκε να τρέμουν λίγο μόνο στο δεύτερο ημίχρονο – ένα διπλό χτύπημα έκανε τα πράγματα ξεκάθαρα. Ο σοβαρός τραυματισμός του Αλάμπα στο γόνατο επισκίασε τη νίκη

Ο προπονητής της Ρεάλ, Κάρλο Αντσελότι, έκανε rotation στην ενδεκάδα του μετά τη νίκη με 3:2 στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου για την Premier League: Οι Λουνίν, Ρούντιγκερ, Μεντί, Μπέλινγκχαμ και Μπραχίμ Ντίαζ ξεκίνησαν αντί των Κέπα, Νάτχο, Φραν Γκαρσία, Ντάνι Σεμπάλος και Ζοσέλου (όλοι στον πάγκο). Ο Κρόος πήρε και πάλι το προβάδισμα.

Ο προπονητής της Βιγιαρεάλ Μαρσελίνιο δεν είχε στη διάθεσή του τους τερματοφύλακες Γιόργκενσεν, Μαντί, Αλφόνσο Πεδράζα και Μοράλες μετά την ήττα με 3-2 από τη Σταντ Ρεν για το Europa League, με τον Ρέινα και τον πρώην παίκτη της Λειψίας Σόρλοθ να πέφτουν στον πάγκο. Οι Γκάμπια και Φόιθ απουσίαζαν εντελώς από την ενδεκάδα των “κίτρινων υποβρυχίων”.

Τα φαβορί από τη Μαδρίτη ήταν καλύτερα στο παιχνίδι από την αρχή. Η Μπέλινγκχαμ είχε δώσει το προβάδισμα στα πρώτα στάδια μετά από λάθος του πρώην μπλαουγκράνα Ραούλ Αλμπιόλ (7ο). Στο 25ο λεπτό, όμως, ο Άγγλος, που είχε δημιουργήσει ο ίδιος το σκηνικό, ήταν έτοιμος να στείλει με κεφαλιά το 13ο γκολ του στη σεζόν. Αυτό έγινε από τον βετεράνο Μόντριτς – ο οποίος λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε αποτύχει να χτυπήσει το οριζόντιο δοκάρι (23′).

Τραυματίστηκε στον αγωνιστικό χώρο ο Αλάμπα – Το γκολ του Ροντρίγκο εξακολουθεί να μετράει

Η ομάδα του Αντσελότι συνέχισε να κυριαρχεί στη διαδικασία, με τη Βιγιαρεάλ να μην επηρεάζει σχεδόν καθόλου. Ωστόσο, οι “ασπρόμαυροι” υπέστησαν ένα σοκ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Αλάμπα γύρισε τον αστράγαλό του και δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού στο αριστερό γόνατο, γι’ αυτό και αντικαταστάθηκε (35′). Οι Μαδριλένοι συνέχισαν με θετικό τρόπο, με τον Ροντρίγκο να σκοράρει από κόρνερ σε μια αναμπουμπούλα (37′). Το γκολ, το οποίο αρχικά ακυρώθηκε, μέτρησε μετά από απόφαση του VAR

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αργούς ρυθμούς, με λίγα πράγματα να συμβαίνουν αρχικά εκατέρωθεν. Η ισοφάριση ήρθε τελικά από το πουθενά με τον Μοράλες, ο οποίος βγήκε στην εστία μετά από ωραία πάσα και κράτησε την ψυχραιμία του μπροστά από τον Λούνιν (54′). Στην αντίπερα όχθη, ο Ροντρίγκο αποκρούστηκε από τον Γιόργκενσεν (57′).

Ο Μπραχίμ Ντίαζ με σόλο διαμορφώνει το 3:1

Η Ρεάλ είχε πλέον κάποια προβλήματα, η Βιγιαρεάλ πάλεψε για την ανατροπή. Αλλά τότε ήρθε η στιγμή του Μπραχίμ Ντίαζ. Πήρε φόρα στο κέντρο, πέρασε τον Κουένκα μέσα στην περιοχή και τελείωσε (64′). Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Modric σκόραρε μετά από λάθος του Capoue (68′).

Μετά το 4:1, δεν συνέβη σχεδόν τίποτα και η Ρεάλ βγήκε άξια νικήτρια. Οι “ασπρόμαυροι” επισκέπτονται στη συνέχεια την Ντεπορτίβο Αλαβές (Πέμπτη, 21.30), η οποία μπορεί να εξασφαλίσει ότι η Χιρόνα δεν θα επιστρέψει στην κορυφή που μόλις πήρε από τη Ρεάλ τη Δευτέρα (21.00).