Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ ΜακΤομινέι σκοράρει δύο φορές: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αψηφά τους επικριτές

Ο ΜακΤομινέι σκοράρει δύο φορές: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αψηφά τους επικριτές

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 2-1 την Τσέλσι FC μετά από άλλη μια δύσκολη εβδομάδα. Ο McTominay έλαμψε και πάλι ως σκόρερ στην εντός έδρας νίκη των Κόκκινων Διαβόλων

Μετά από μια ταραχώδη εβδομάδα, που περιελάμβανε τον αποκλεισμό αρκετών δημοσιογράφων από τη συνέντευξη Τύπου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ο προπονητής Έρικ τεν Χαγκ έπρεπε να επικεντρωθούν στο εντός έδρας παιχνίδι με την Τσέλσι FC μετά την ήττα με 1-0 στο Νιούκαστλ. Η απειλή του αποκλεισμού από το Champions League είχε επίσης οδηγήσει σε σημαντική αύξηση της κριτικής προς την ομάδα. Ο Ολλανδός επέλεξε να κάνει τέσσερις αλλαγές, αφήνοντας τον Ράσφορντ στον πάγκο μαζί με τους Γουάν-Μπισάκα, Μαϊνού και Μαρσιάλ. Οι Lindelöf, Amrabat, Antony και Höjlund μετακινήθηκαν στην αρχική ενδεκάδα.

Οι φιλοξενούμενοι από το δυτικό Λονδίνο ήταν σε καλύτερη θέση πριν από τη σέντρα. Ο προπονητής της Τσέλσι, Μαουρίτσιο Ποκετίνο, έκανε δύο αλλαγές σε σχέση με την πρόσφατη νίκη με 3-2 επί της Μπράιτον: Ο Κουκουρέλα αντικατέστησε τον Μπαντιασίλε (πάγκος), ο Πάλμερ πήρε τη θέση του τιμωρημένου με κίτρινη κόκκινη Γκάλαχερ.

Ο Μπρούνο Φερνάντες αστοχεί από το σημείο – Ο ΜακΤομινέι ανοίγει το σκορ

Το παιχνίδι στο Old Trafford ξεκίνησε με πολλές επιθετικές ενέργειες – και σχεδόν ένα πρόωρο προβάδισμα για τους γηπεδούχους. Αφού ο Höjlund απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Chelsea Sanchez (4ο), ο Bruno Fernandes έχασε πέναλτι απέναντι στον Ισπανό μόλις πέντε λεπτά αργότερα. Ο Φερνάντες της Τσέλσι είχε προηγουμένως χτυπήσει τον Αντονί στο πόδι μέσα στην περιοχή του πέναλτι και ο Κρίστοφερ Κάβανα υπέδειξε το σημείο μετά από έλεγχο του VAR.

Ωστόσο, οι Κόκκινοι Διάβολοι δεν πτοήθηκαν από το χαμένο πέναλτι και πήραν το προβάδισμα στο 19ο λεπτό. Το αριστερό σουτ του McTominay βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα – το τέταρτο γκολ του αμυντικού μέσου στη σεζόν.

ΟPalmer βρίσκει το κενό

Το ταραχώδες παιχνίδι συνεχίστηκε και στη συνέχεια, με τις δύο πλευρές να δημιουργούν περαιτέρω αξιόλογες ευκαιρίες μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 32ο λεπτό, ο McTominay έχασε την ευκαιρία για το διπλό του δύο φορές στη σειρά απέναντι στον Sanchez. Λίγο αργότερα, ο Τζάκσον (33) και ο Μούντρικ (36) ήταν επίσης άστοχοι στην άλλη άκρη του γηπέδου.

Το διασκεδαστικό πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πάλμερ, τον οποίο ο Λίντελοφ δεν κατάφερε να σταματήσει αποφασιστικά στην άκρη του πέναλτι. Ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ Ονάνα τεντώθηκε, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το ακριβές χτύπημα κάτω δεξιά (45′).

Ο ΜακΤομινέι νεύει με διπλή προσπάθεια

Με ενθουσιασμό από την ισοφάριση, η Τσέλσι μπήκε δυνατά, αλλά ο Τζάκσον έχασε την πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου (49′). Στη συνέχεια, όμως, η κατάσταση άλλαξε και πάλι – από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι έδιναν ξεκάθαρα τον τόνο για άλλη μια φορά. Αφού ο Garnacho (55′) και ο Antony (61′) είχαν χάσει αμφότεροι οριακά το 2:1, ο Garnacho έβγαλε ιδανικά την μπάλα στον McTominay στο 70ο λεπτό. Ο σκόρερ μέσος κέρδισε τη μονομαχία με τον Colwill στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε το διπλό του.

Στην τελευταία φάση του αγώνα σημειώθηκαν και άλλες επικίνδυνες φάσεις στο τέρμα και από τις δύο πλευρές, αλλά δεν σημειώθηκαν άλλα τέρματα. Ο Garnacho αστόχησε δύο φορές από υποσχόμενες θέσεις (74′ και 80′), ενώ ούτε ο Fernandez (85′) ούτε ο αναπληρωματικός Broja (90.+1) δεν μπόρεσαν να γράψουν τα ονόματά τους στο φύλλο αγώνος στις καθυστερήσεις για τους μπλε.

Η νίκη των “κόκκινων διαβόλων” ήταν μια καλή νίκη σε γενικές γραμμές χάρη στη σαφή υπεροχή τους από πλευράς ευκαιριών και άφησε τις ομάδες σε απόσταση οκτώ ολόκληρων βαθμών στον πίνακα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνεχίζει τις υποχρεώσεις της στην Premier League το ερχόμενο Σάββατο με τον εντός έδρας αγώνα με την AFC Bournemouth (4μμ). Την επόμενη ημέρα, οι Μπλε υποδέχονται την Everton FC (3 μ.μ.).