Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ καλλιτέχνης των ελεύθερων λακτισμάτων επέστρεψε: Ο CR7 χτυπάει δύο φορές μετά...

Ο καλλιτέχνης των ελεύθερων λακτισμάτων επέστρεψε: Ο CR7 χτυπάει δύο φορές μετά από 13 χρόνια

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε δύο τρεμπλ μέσα σε 72 ώρες. Άλλη μια επιστροφή στην παλιά του δύναμη από τον Πορτογάλο προκάλεσε ακόμη μεγαλύτερη αίσθηση

Ο επιτυχημένος προπονητής της Μπάγερ Λεβερκούζεν Xabi Alonso έπαιζε ακόμα πίσω του στο κέντρο της μεσαίας γραμμής όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε για τελευταία φορά δύο γκολ με ελεύθερο σουτ σε ένα παιχνίδι. Στη γραμμή του γηπέδου, ο Ζοζέ Μουρίνιο ήταν ενθουσιασμένος προς το τέλος της πρώτης σεζόν κατά την οποία ο CR7 είχε τη δυνατότητα να φοράει τον αριθμό της φανέλας “του” στη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά σε κανέναν δεν έπεσε το σαγόνι. Τα δύο γκολ με ελεύθερο σουτ του 26χρονου τότε Πορτογάλου δεν προκάλεσαν αίσθηση εκείνη την εποχή.

Ωστόσο, πολλά έχουν αλλάξει από την εκτός έδρας νίκη των “ασπρόμαυρων” με 3:1 στην FC Βιγιαρεάλ στις 15 Μαΐου 2011. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είναι πλέον 39 ετών, ο Αλόνσο είναι πλέον προπονητής, ο Μουρίνιο δεν είναι πλέον επικεφαλής και δεν ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά η Αλ Νασρ, που μπόρεσε να πανηγυρίσει κάτι που ο πρώην καλλιτέχνης των ελεύθερων βολών δεν είχε καταφέρει για σχεδόν 13 χρόνια.

Η δευτεραθλήτρια του επαγγελματικού πρωταθλήματος της Σαουδικής Αραβίας είχε αρκετό λόγο να πανηγυρίζει τις τελευταίες ημέρες, κερδίζοντας το βράδυ του Σαββάτου εντός έδρας την Αλ Τάι, με προπονητή τον πρώην επαγγελματία της Μπουντεσλίγκα Λαουρέντιου Ρετζεκάμπ, με 5-1, όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβγαλε ένα άψογο χατ-τρικ μεταξύ του 64ου και του 87ου λεπτού

Ο Μανέ αποτρέπει το δεύτερο χατ-τρικ

Το βράδυ της Τρίτης, εκτός έδρας στο Abha Club, ακολούθησε τελικά η υψηλότερη νίκη σε ανταγωνιστικό αγώνα στην ιστορία του συλλόγου Al-Nassr – μεταξύ του 11ου και του 42ου λεπτού, ο πέντε φορές παγκόσμιος ποδοσφαιριστής μπήκε και πάλι τρεις φορές στον πίνακα των σκόρερ στη νίκη με 8-0. Ο Σαντιό Μανέ, ο οποίος έκανε το 3-0 στο 33ο λεπτό, απέτρεψε αυτή τη φορά το χατ-τρικ. Αλλά δύο τρεμπλ του Κριστιάνο Ρονάλντο σε διάστημα περίπου 72 ωρών είναι άξια όλων των τιμών.

Και δύο πέναλτι σε ένα παιχνίδι – τα δύο πρώτα γκολ απέναντι στην Abha Club – μετά από μια ξηρασία που κράτησε περισσότερο από πολλές καριέρες. Μια φορά κάτω από τον τοίχο, μια φορά πάνω από αυτόν.

Ένας άνθρωπος που έχει σκοράρει πάνω από 60 ελεύθερα σουτ με αυτόν τον τρόπο έχει πραγματικά ξεχάσει την τέχνη των ελεύθερων σουτ τα τελευταία χρόνια. Μέχρι στιγμής έχει σκοράρει δύο ελεύθερα σουτ σε ένα παιχνίδι, το 2008 εναντίον της Στόουκ Σίτι (για λογαριασμό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), το 2009 εναντίον της Ζυρίχης και το 2011 εναντίον της Βιγιαρεάλ (και τα δύο για λογαριασμό της Ρεάλ Μαδρίτης). Και στη συνέχεια για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Αλλά το βράδυ της Τρίτης, ο Κριστιάνο Ρονάλντο γύρισε και πάλι τον χρόνο πίσω