ΑρχικήUncategorizedΟ επιθετικός οδηγεί την υπεράσπιση του τίτλου της LAFC προς τα εμπρός...

Ο επιθετικός οδηγεί την υπεράσπιση του τίτλου της LAFC προς τα εμπρός – Εκτός ο Τόμι και ο Λάιμπολντ

Η

LAFC μπορεί να συνεχίσει να ονειρεύεται την υπεράσπιση του τίτλου της στο MLS. Ο Τίμοθι Τίλμαν και οι συμπαίκτες του τερμάτισαν την εντυπωσιακή τους πορεία στο Σιάτλ. Εν τω μεταξύ, όλα τελείωσαν για το αουτσάιντερ Κάνσας Σίτι στο Χιούστον

Καμία ομάδα του MLS δεν έχει υπερασπιστεί με επιτυχία τον τίτλο της μετά τους Los Angeles Galaxy το 2011 και το 2012. Θα μπορούσε όμως να συμβεί ξανά, και μάλιστα για άλλη μια φορά με το franchise του Λος Άντζελες. Η Los Angeles FC προκρίθηκε και πάλι στον τελικό της Δυτικής Περιφέρειας το βράδυ της Δευτέρας (EDT) με μια ελάχιστη νίκη 1-0 επί των Seattle Sounders. Ο νικητής θα παίξει στο Κύπελλο MLS.

Και για άλλη μια φορά, μπορούμε να βασιστούμε στον τερματοφύλακα. Ο Γάλλος Denis Bouanga, διεθνής με την Γκαμπόν, πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 30ο λεπτό, ντριμπλάροντας την μπάλα σχεδόν σε όλο το μήκος του ημιχρόνου και σπρώχνοντάς την στη μακρινή γωνία του γηπέδου.

Ο πρώην παίκτης του Μονάχου, της Νυρεμβέργης και της Φούρθ, Τίμοθι Τίλμαν, πήρε ασίστ, αλλά τελικά ο Μπουάνγκα ήταν αυτός που έκανε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια. Ο 29χρονος είχε ήδη ολοκληρώσει την κανονική περίοδο ως πρώτος σκόρερ με 20 γκολ, και τώρα πέτυχε το τέταρτο γκολ του στα σημερινά πλέι οφ. Έχει σκοράρει σε κάθε ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια του

Οι φιλοξενούμενοι ευχαρίστησαν επίσης τον τερματοφύλακα Maxim Crepeau για τις σταθερές αποκρούσεις που πραγματοποίησε σε αρκετές περιπτώσεις, παρά το γεγονός ότι κατάφερε να κάνει μόνο δύο σουτ προς την εστία. Ωστόσο, ήταν αρκετά για την ομάδα του προπονητή Stephen Cerundolo για να προκαλέσει την πρώτη εντός έδρας ήττα του Σιάτλ στα πλέι οφ από το 2013 (!) – και να διατηρήσει το βλέμμα της στην υπεράσπιση του τίτλου.

Η Χιούστον το 2017 – Οι κορυφαίες στιγμές του Leibold και των συνεργατών του φτάνουν στο τέλος τους

Η Αργεντινός αμυντικός Φράνκο Εσκομπάρ με κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 39ο λεπτό έστειλε το Χιούστον στον τελικό της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από έξι χρόνια. Από τότε ο σύλλογος δεν είχε φτάσει ποτέ στα πλέι οφ. Ο Τιμ Λάιμπολντ, πρώην παίκτης της Νυρεμβέργης και του Αμβούργου, ξεκίνησε βασικός για το Κάνσας Σίτι, ενώ ένας άλλος πρώην ειδικός της Μπουντεσλίγκα, ο Έρικ Τόμι (Άουγκσμπουργκ, Στουτγκάρδη, Ντίσελντορφ κ.ά.), μπήκε ως αλλαγή.