Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ εκπρόσωπος του Κέιν κρίνει το παιχνίδι - Το Γουέμπλεϊ τρέμει για...

Ο εκπρόσωπος του Κέιν κρίνει το παιχνίδι – Το Γουέμπλεϊ τρέμει για τον Μέτκαλφ της Σεντ Πάουλι

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η πρόβα τζενεράλε της Εθνικής Αγγλίας για τη ρεβάνς του τελικού του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος την Τρίτη. Η αουτσάιντερ Αυστραλία, ωστόσο, άφησε και αυτή το Γουέμπλεϊ να τρέμει

Το πλήρες ενδιαφέρον στην Αγγλία είναι στραμμένο στον αγώνα της Τρίτης, όταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία φιλοξενείται στο Γουέμπλεϊ. Η αρχική ενδεκάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ το κατέστησε σαφές αυτό. Το βράδυ της Παρασκευής, βασικοί παίκτες όπως ο αρχηγός Κέιν, ο Μπέλινγκχαμ και ο Ράις ήταν στον πάγκο μόνο για 90 λεπτά.

Και στο πρώτο ημίχρονο, η Αυστραλία έπαιξε αρκετά τολμηρά, με τους Metcalfe και Irvine, δύο επαγγελματίες από την FC St. Pauli, να παίζουν τον ρόλο τους. Οι Socceroos είχαν οπτικό πλεονέκτημα και αναζήτησαν τη σωτηρία τους στην επίθεση – αλλά τελικά κανένα από τα συνολικά 14 σουτ των αουτσάιντερ προς την εστία (η Αγγλία είχε μόνο 9) δεν βρήκε το δρόμο προς την εστία.

Ο Γουάτκινς του Κέιν παραλίγο να δώσει το προβάδισμα στα φαβορί στο 29′, αλλά μετά από ωραία πάσα του Μάντισον, ο επιθετικός της Άστον Βίλα έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι, έχοντας ήδη κυκλώσει τον τερματοφύλακα Ράιαν. Λίγο μετά την ανάπαυλα, ωστόσο, ο Γουάτκινς ήταν αυτός που πέτυχε το χρυσό γκολ της βραδιάς. Μετά από ένα ελεύθερο σουτ της Αγγλίας, η άμυνα της Αυστραλίας αποδιοργανώθηκε, ο Grealish έκανε το σουτ από οξεία γωνία και ο Watkins πλάσαρε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι (57ο λεπτό).

Μόνο ο O’Grady ξεπέρασε τον Watkins

Ηταν ένα ιδιαίτερο γκολ για τον 27χρονο, ο οποίος έπαιξε για τελευταία φορά σε διεθνή αγώνα με την Αγγλία πριν από 563 ημέρες. Είχε επίσης σκοράρει στη νίκη με 3-0 επί της Ακτής Ελεφαντοστού στα τέλη Μαρτίου του 2022. Μόνο ο Mike O’Grady μπορεί να υπερηφανεύεται για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μεταξύ δύο γκολ σε διαδοχικούς διεθνείς αγώνες, καθώς μεσολαβούν 2335 ημέρες μεταξύ των γκολ του το 1962 και το 1969.

Καθώς ξημέρωνε η ώρα, άρχισαν οι μεγάλες αλλαγές και από τις δύο πλευρές. Η ροή είχε διακοπεί, οι επιτακτικές ενέργειες της Αυστραλίας έλειπαν. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να ισοφαρίσουν μετά από μια επαναπαυμένη μπάλα – και ο Metcalfe, παίκτης του Αμβούργου, είχε μάλιστα το γκολ της ισοφάρισης στο κεφάλι του. Μετά από κόρνερ του Μπόιλ, ο 23χρονος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι (80ο).

Ενώ η Αγγλία θα αντιμετωπίσει τώρα την Ιταλία, η Αυστραλία θα δοκιμάσει απέναντι στη Νέα Ζηλανδία την ερχόμενη Τρίτη – στην περιοχή Μπρέντφορντ του Λονδίνου.