Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Αρντά Γκιουλέρ κάνει εντυπωσιακό ντεμπούτο στη Ρεάλ - αλλά ο Μπραχίμ...

Ο Αρντά Γκιουλέρ κάνει εντυπωσιακό ντεμπούτο στη Ρεάλ – αλλά ο Μπραχίμ Ντίαζ κρίνει το παιχνίδι

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε χωρίς προβλήματα στον επόμενο γύρο του Copa del Rey. Ο Μπραχίμ Ντίαζ ήταν ο παίκτης που έκρινε την αναμέτρηση στην τελευταία ομάδα της τέταρτης κατηγορίας CF Arandina. Ωστόσο, το εντυπωσιακό ντεμπούτο του Arda Güler σε ανταγωνιστικό ματς τράβηξε περισσότερο τα βλέμματα

Ο προπονητής της Ρεάλ, Κάρλο Αντσελότι, έκανε δέκα αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα σε σχέση με το 1-0 επί της Μαγιόρκα. Μόνο ο Φραν Γκαρσία χρειάστηκε να ξεκινήσει και πάλι στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ιδιαίτερα ξεχώρισε ο Arda Güler, ο οποίος έκανε το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του στο αρχικό σχήμα της Ρεάλ. Ο Τούρκος, ο οποίος αγωνίζεται με τραυματισμούς μετά την πολυδιαφημισμένη μεταγραφή του το καλοκαίρι, μπορούσε να υπολογίζει στην υποστήριξη της οικογένειάς του στις κερκίδες.

Και στο πρώτο ημίχρονο, ο Arda Güler ήταν πράγματι μακράν ο πιο εντυπωσιακός επαγγελματίας στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε φευγαλέα δείγματα της ικανότητάς του. Μετά από 14 λεπτά, ο αριστεροπόδαρος σούταρε στην κοντινή γωνία με το πιο αδύναμο δεξί του πόδι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έστειλε ένα ελεύθερο σουτ στο αριστερό δοκάρι. Μετά από κάτι περισσότερο από μισή ώρα, ο Arda Güler έστειλε τον Brahim Diaz στο δρόμο με μια “θανατηφόρα” πάσα, αλλά δεν ήταν αρκετά γρήγορος.

Δύο ακόμη σουτ απείλησαν στο 39 και στο 45 λεπτό: πρώτα ο Joselu χτύπησε την εξωτερική πλευρά των διχτύων με δυνατό σουτ από γύρισμα, στη συνέχεια ο Paz έπιασε την κεφαλιά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι από σέντρα του Arda Güler

Μετά την ανάπαυλα, οι “ασπρόμαυροι” έπρεπε να κάνουν περισσότερα για να μην έρθουν σε δύσκολη θέση απέναντι στην ομάδα της τέταρτης κατηγορίας, η οποία αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Από το πουθενά, ο Καμαβίνγκα έστειλε τον Μπραχίμ Ντίαζ στην περιοχή του πέναλτι από τα δεξιά, όπου εκείνος έχασε ίσως την καλύτερη ευκαιρία της Ρεάλ μέχρι σήμερα από οξεία γωνία (51′).

Ωστόσο, ο Ισπανός έμελλε να κρίνει το παιχνίδι μέσα σε ένα λεπτό: Αρχικά, η ντρίμπλα του μέσα από δύο αντιπάλους οδήγησε σε πέναλτι, το οποίο ο Joselu μετέτρεψε με ασφάλεια (54′), ενώ στη συνέχεια ο ίδιος ο Brahim Diaz σκόραρε με δυνατό δεξί σουτ για το 2:0 (55′). Ο Αντσελότι έβγαλε από τον αγωνιστικό χώρο τους Αρντά Γκιουλέρ και Καμαβίνγκα και έβαλε δύο βασικούς παίκτες τους Φέντε Βαλβέρδε και Ροντρίγκο

Ο Joselu χάνει μεγάλη ευκαιρία – ταραχώδεις καθυστερήσεις

Με το βλέμμα στραμμένο στις επόμενες αποστολές της, η Ρεάλ δικαιολογημένα κατέβασε ταχύτητα. Ωστόσο, είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3:0: ο Ροντρίγκο έστησε τον Ζοσελού, ο οποίος έχασε άσχημα την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Ισπανός να μην μπορεί να τελειώσει μπροστά από την εστία του (82′).

Το παιχνίδι πλησίαζε στο τέλος του, πριν οι καθυστερήσεις φέρουν περισσότερες αναταράξεις: Ο Μπραχίμ Ντίαζ συγκέντρωσε το τρίτο γκολ της βραδιάς με ασίστ στον Ροντρίγκο, πριν ο αρχηγός της Ρεάλ Νάτχο πετύχει το περίφημο γκολ της παρηγοριάς των γηπεδούχων στην άλλη άκρη (90.+1, 90.+3).

Οι πρωτοπόροι της La Liga ταξιδεύουν τώρα στη Σαουδική Αραβία για το Supercopa. Οι “ασπρόμαυροι” θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά την αντίπαλο της πόλης, την Ατλέτικο, το βράδυ της Τετάρτης. Στον άλλο ημιτελικό, η Μπαρτσελόνα και η περσινή φιναλίστ του Κόπα Άφρικα CA Οσασούνα θα αναμετρηθούν την επόμενη μέρα την ίδια ώρα.