Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟπαδός προκαλεί ναζιστικό ενθουσιασμό κατά τη διάρκεια της νίκης του Ζβέρεφ

Οπαδός προκαλεί ναζιστικό ενθουσιασμό κατά τη διάρκεια της νίκης του Ζβέρεφ

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ νίκησε δύσκολα τον Γιάνικ Σίνερ στους 16 του US Open. Ωστόσο, υπήρξε ένα σκάνδαλο κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ.

Ο Alexander Zverev ανέφερε ένα σοβαρό λεκτικό ολίσθημα από έναν θεατή κατά τη διάρκεια του αγώνα του για τη φάση των 16 στο US Open.

“Είπε την πιο διάσημη φράση του Χίτλερ”, δήλωσε ο 26χρονος στα μέσα του τέταρτου σετ του αγώνα του με τον Ιταλό Jannik Sinner, δείχνοντας προς τις κερκίδες. “Αυτό είναι απαράδεκτο, αυτό είναι απίστευτο”. Σε ένα βίντεο που κυκλοφορεί στην πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης X, πρώην Twitter, ένας άνδρας ακούγεται καθαρά να φωνάζει “Γερμανία πάνω απ’ όλα”

Αυτό ήταν πάρα πολύ. Ως Γερμανός, δεν είμαι περήφανος για αυτή την ιστορία και δεν είναι καλό να το κάνεις αυτό”, δήλωσε ο Zverev μετά τον αγώνα. “Καθόταν στην πρώτη σειρά, οπότε το άκουσε πολύς κόσμος. Αν δεν αντιδρούσα, θα ήταν κακό εκ μέρους μου”.

Ο διαιτητής James Keothavong είχε εντοπίσει τον ένοχο στην κάτω σειρά του Arthur Ashe Stadium κατά τη διάρκεια του διαλείμματος που ακολούθησε, με άλλους θεατές να δείχνουν προς το μέρος του. Στο 6-4, 3-6, 6-2, 3-2, ο θεατής βγήκε από τις κερκίδες συνοδευόμενος από φρουρούς ασφαλείας.

Τελικά, το περιστατικό δεν άλλαξε τη θέση του Zverev στον προημιτελικό. Αν και ο Γερμανός έχασε το τέταρτο σετ με 4-6, κατάφερε να περάσει τη γραμμή του τερματισμού χάρη σε ένα πρώιμο break στην αρχή του πέμπτου σετ.

Αγώνας μέχρι βαθιά μέσα στη νύχτα

Και ο Zverev και ο Sinner χρειάστηκε να παλέψουν σκληρά στις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούσαν στο Arthur Ashe Stadium της Νέας Υόρκης. Και οι δύο παίκτες έμειναν στο γήπεδο για συνολικά τέσσερις ώρες και 40 λεπτά, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στη 1.40 π.μ. ώρα Νέας Υόρκης.

Ο Zverev θα αντιμετωπίσει τώρα τον υπερασπιστή του τίτλου Carlos Alcaraz στα προημιτελικά. Ο Alcaraz είχε κερδίσει τον αγώνα του για τη φάση των 16 απέναντι στον μη seeded Ιταλό Matteo Arnaldi με 6:3, 6:3 και 6:4. Μαζί με τον νικητή του ρεκόρ Grand Slam Novak Djokovic, ο Ισπανός θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στο Μεγάλο Μήλο.
Ο

Zverev αντιμετωπίζει ένα δύσκολο έργο την Τετάρτη (τοπική ώρα). Ο Alcaraz κέρδισε την τελευταία συνάντηση μεταξύ των δύο στο χώμα στη Μαδρίτη με 6-1 και 6-2. Το US Open είναι επίσης το μοναδικό τουρνουά Grand Slam στο οποίο ο Zverev έχει φτάσει ποτέ στον τελικό. Το 2020, ηττήθηκε στον τελικό από τον Αυστριακό Dominic Thiem.