Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟι αδελφοί Βάγκνερ νίκησαν το Φοίνιξ - Οι Πίστονς σοκάρουν τους Θάντερ

Οι αδελφοί Βάγκνερ νίκησαν το Φοίνιξ – Οι Πίστονς σοκάρουν τους Θάντερ

Ο

Franz Wagner δεν περνάει την καλύτερη βραδιά του, αλλά πανηγυρίζει τη νίκη των Orlando Magic επί των Phoenix Suns με τον αδελφό του Moritz. Η βραδιά τελειώνει με απογοήτευση για τον Ντένις Σρέντερ – και οι Ντιτρόιτ Πίστονς παίρνουν την έκτη τους νίκη στη σεζόν

Στη σκιά των αγώνων πρωταθλήματος στο NFL, μόνο ένα διαχειρίσιμο πρόγραμμα ήταν προγραμματισμένο στο NBA αργά το βράδυ της Κυριακής και το βράδυ της Δευτέρας – αλλά επιφύλασσε μια έκπληξη: Οι Ντιτρόιτ Πίστονς σόκαραν τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, την καλύτερη ομάδα της Δυτικής Περιφέρειας, ως εξόφθαλμο αουτσάιντερ και πανηγύρισαν μόλις την έκτη τους νίκη στη σεζόν στο 46ο παιχνίδι τους.

Ο σέντερ Τζέιλεν Ντούρεν πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, συγκεντρώνοντας 22 πόντους και 21 ριμπάουντ (και 6 ασίστ). Ο Τζέιντεν Άιβι πρόσθεσε 19 πόντους, μεταξύ των οποίων και σημαντικά καλάθια προς το τέλος της τρίτης περιόδου που πυροδότησαν ένα σερί 10:0 των γηπεδούχων. Ως αποτέλεσμα, το Ντιτρόιτ απέκτησε προβάδισμα 16 πόντων. Οι Pistons δεν άφησαν τίποτα στην τύχη στην τελευταία περίοδο και κέρδισαν με 120:104. Ο Shai Gilgeous-Alexander πέτυχε 31 πόντους σε 29 λεπτά για την OKC, αλλά δεν αγωνίστηκε καθόλου στην τέταρτη περίοδο.

Οι αδελφοί Wagner κερδίζουν – ο Schröder χάνει

Παρά τη μεικτή εμφάνιση του παγκόσμιου πρωταθλητή Φραντς Βάγκνερ, οι Ορλάντο Μάτζικ κέρδισαν εντός έδρας τους Φοίνιξ Σανς με ηγέτη τον σούπερ σταρ Κέβιν Ντουράντ. Ο Βάγκνερ ευστόχησε μόλις σε τρία από τα έντεκα σουτ του στη νίκη με 113:98 και τελικά είχε έντεκα πόντους, οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ. Ο μεγαλύτερος αδελφός του Moritz Wagner είχε καλούς 16 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, ενώ ο Paolo Banchero ήταν ο πρώτος σκόρερ των Magic με 26 πόντους.

“Ο Μο μας έδωσε πολλές επιπλέον κατοχές με τη δουλειά του στην επίθεση”, δήλωσε ο προπονητής των Μάτζικ, Τζαμάλ Μόζλεϊ, εξαίροντας τη δουλειά του Γερμανού ψηλού, ο οποίος μάζεψε πέντε επιθετικά ριμπάουντ. “Ο κόσμος συχνά δεν αντιλαμβάνεται πόσο σημαντικό είναι αυτό σε ένα παιχνίδι όπως αυτό απέναντι σε μια ομάδα με κορυφαίο σκορ, το να έχεις επιπλέον κατοχές”.

Ο Ντουράντ πέτυχε μόλις 15 πόντους για τους Σανς, ενώ οι εξαιρετικοί 44 πόντοι του Ντέβιν Μπούκερ (17/26 FG) δεν ήταν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να βάλουν μόλις έξι πόντους στον πίνακα των σκόρερ στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα και να βάλουν συνολικά μόλις τέσσερις από τις 14 προσπάθειες για τρίποντο.

Ο Ντένις Σρέντερ και οι Τορόντο Ράπτορς γνώρισαν πικρή ήττα από τους Ατλάντα Χοκς, οι οποίοι πέτυχαν το καθοριστικό καλάθι μόλις 1,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για το 126-125. Ο Σαντίκ Μπέι μετέτρεψε ένα επιθετικό ριμπάουντ με κάρφωμα, αφού ο Τρέι Γιανγκ είχε αποτύχει στην προσπάθεια του για λέι απ. Ο Μπέι είχε 26 πόντους, ενώ ο Γιανγκ ήταν ο πιο πετυχημένος σκόρερ του αγώνα με 30 πόντους. Ο Σρέντερ έπαιξε από την αρχή, αλλά αναγκάστηκε να μείνει εκτός στα δύο τελευταία λεπτά, αφού πήρε το έκτο του φάουλ. Τελικά, ο πόιντ γκαρντ κατέγραψε 14 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα για τους Ράπτορς.