Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΝτάργουιν στις καθυστερήσεις: Η Λίβερπουλ νίκησε αργά τη γενναία Νότιγχαμ

Ντάργουιν στις καθυστερήσεις: Η Λίβερπουλ νίκησε αργά τη γενναία Νότιγχαμ

Με ένα γκολ της τελευταίας στιγμής από τον Darwin Nunez η Liverpool FC κέρδισε μια γενναία Nottingham Forest και πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην Championship

Η τελευταία φορά που η Liverpool FC πανηγύρισε εκτός έδρας νίκη στην Premier League στο Νότιγχαμ ήταν το 1984 και η ομάδα του Jürgen Klopp ήταν αποφασισμένη να βάλει τέλος σε αυτό το σερί. Ωστόσο, ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι από την αρχή για την LFC, η οποία ξεκίνησε την 27η αγωνιστική ως πρωτοπόρος του πρωταθλήματος. Η Νότιγχαμ, για την οποία ο προπονητής Nuno Esperito Santo χρησιμοποίησε τέσσερα νέα πρόσωπα – Sels, Omobamidele, Dominguez και Hudson-Odoi – σε σχέση με την ήττα 1-0 στο FA Cup από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πίεσε από την αρχή.

Origi έδωσε το πρώτο προβάδισμα στη Νότιγχαμ στο 15ο λεπτό, με το σουτ του από τη δεύτερη σειρά να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία των Reds. Η Λίβερπουλ, η οποία επίσης ξεκίνησε το παιχνίδι με τέσσερις νέες μεταγραφές (Κονατέ, Ρόμπερτσον, Μακ Άλιστερ και Λουίς Ντίαζ) μετά τη νίκη της με 3-0 επί της Σαουθάμπτον, δυσκολεύτηκε αρχικά και είχε να ευχαριστήσει τον τερματοφύλακα Κέλεχερ που δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Ιρλανδός απέκρουσε δυνατά σε τετ α τετ τον Ελάνγκα (25′).

Omobamidele σώζει πάνω στη γραμμή

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι μόνο στη συνέχεια: ο Λουίς Ντίαζ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί. Το σουτ του από κοντά έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι του κεντρικού αμυντικού Μουρίγιο (28). Οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα χωρίς γκολ.

Μετά την επανέναρξη ο Robertson είχε την επόμενη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα: Ο αριστερός μπακ πήρε απευθείας την ακούσια απομάκρυνση του Dominguez, αλλά ο Omobamidele έσωσε πάνω στη γραμμή για τη Forest (50′).

Η είσοδος του πρώην παίκτη του Βερολίνου Awoniyi έδωσε νέα ώθηση στην επίθεση των γηπεδούχων, και ο Νιγηριανός συμμετείχε στην επόμενη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων λίγο μετά την είσοδό του ως αλλαγή στο 65ο λεπτό. Αφού ο επιθετικός εξασφάλισε μια μπάλα στην περιοχή του πέναλτι, ο Toffolo τροφοδότησε τον ελεύθερο Elanga, ο οποίος σούταρε ελάχιστα άουτ από τα εννέα μέτρα (66′).

Με την τελευταία ενέργεια: Ο Ντάργουιν οδηγεί τη Λίβερπουλ στη νίκη

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ντίαζ ξεκίνησε ένα σπριντ από την αριστερή πτέρυγα και, μετά από ένα τετ-α-τετ, φάνηκε να τελειώνει από περίπου 18 μέτρα. Ωστόσο, ο Κολομβιανός έστειλε το σουτ του μόλις δίπλα από το δοκάρι (76′). Οι Reds πίεσαν για την τυχερή γροθιά στις καθυστερήσεις, αλλά ο τερματοφύλακας της Forest, Sels, κράτησε το σκορ στα ίσα με μια εξαιρετική απόκρουση με αντανακλαστικά. Ο Μουρίγιο είχε αποκρούσει άθελά του ένα κόρνερ προς την εστία του, αλλά ο τερματοφύλακας του έκανε μια δυνατή απόκρουση από κοντά (90.+5). Εκεί που φαινόταν ότι η Νότιγχαμ θα έπαιρνε τους βαθμούς, ο Ντάργουιν Νούνιεζ χτύπησε την καρδιά των “τρικυμιωδών δέντρων”. Ο Χάντσον-Οντόι έπρεπε να απομακρύνει την μπάλα μετά από κόρνερ, αλλά ο πρώην παίκτης της Λεβερκούζεν έχασε την μπάλα από τον Μακ Άλιστερ. Η σέντρα που ακολούθησε βρήκε το κεφάλι του Ντάργουιν, ο οποίος πλάσαρε από κοντά (90.+9).

Τελικά, οι “κόκκινοι” εξασφάλισαν το σημαντικό εκτός έδρας τρίποντο που έδωσε τέλος στο μακρύ σερί της Λίβερπουλ χωρίς νίκη στο Νότιγχαμ. Η Νότιγχαμ Φόρεστ επιστρέφει στη δράση την επόμενη Κυριακή (15:00), όταν ταξιδεύει στην Μπράιτον. Η Λίβερπουλ αντιμετωπίζει τη Σπάρτα Πράγας για τους 16 του Europa League την Πέμπτη (18.45).