Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ επιστροφή της Ουλμ δεν είναι αρκετή: Η Κέμνιτς κερδίζει το κορυφαίο...

Η επιστροφή της Ουλμ δεν είναι αρκετή: Η Κέμνιτς κερδίζει το κορυφαίο παιχνίδι – Η MBC ανασαίνει με ανακούφιση

BBL το βράδυ του Σαββάτου: Αρχικά, το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, με την MBC να εξασφαλίζει μια σημαντική νίκη απέναντι στη Ροστόκ. Στο παιχνίδι κορυφής μεταξύ της δευτεραθλήτριας Chemnitz και της πρωταθλήτριας Ulm, οι Niners έμοιαζαν με τους σίγουρους νικητές – πριν η Ulm το κάνει και πάλι πραγματικά συναρπαστικό

Η ομάδα-έκπληξη Niners Chemnitz παραμένει ο κορυφαίος αντίπαλος της πρωτοπόρου BBL Μπάγερν Μονάχου. Χάρη σε ένα πολύ δυνατό πρώτο ημίχρονο, οι Νίνερς νίκησαν την ratiopharm Ulm με 83:82 (49:31)- ήταν η τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια για τη διεκδικήτρια των πλέι οφ Ulm.

Τα φαβορί από το Κέμνιτς, που ηττήθηκαν τελευταία φορά 80:89 στην Μπάγερν στο παιχνίδι κορυφής, ήταν ανώτερα από την αρχή. Οι Νάινερς ξέφυγαν με 13 πόντους στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν μέχρι και με 20 πόντους στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Με ηγέτες τους Κέβιν Γέμπο και Αχέρ Ουγκουάκ (από 16 πόντους), η Χέμνιτς κατάφερε μόλις να κρατήσει το προβάδισμα μετά από ένα τελικό ξέσπασμα των αντιπάλων της. Οι πρωταθλητές πάλεψαν για να φτάσουν στον πόντο στην τελευταία περίοδο, αλλά ένα slam-dunk του DeAndre Lansdowne και η σίγουρη επαφή της Chemnitz από τη γραμμή των βολών σφράγισαν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό.

Πλεονεκτήματα του Λούντβιγκσμπουργκ – Η MBC κερδίζει στο υπόγειο

Η MHP Riesen Ludwigsburg επωφελήθηκε από το αποτέλεσμα. Σε μια επεισοδιακή μονομαχία μεταξύ των διεκδικητών των πλέι οφ, η Λούντβιγκσμπουργκ επικράτησε με 86:72 (40:46) στο Ράστα Βέχτα και ισοφάρισε με ρεκόρ 14-8 την Ουλμ και τη Βέχτα.

Η Ράστα εξακολουθούσε να προηγείται στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά οι Γίγαντες έφτασαν στο σκορ με ένα φρενήρες σερί 23:0 και κατέκτησαν τη νίκη. Πέρασαν σχεδόν δέκα λεπτά μέχρι να σκοράρει η Βέχτα στην τελευταία περίοδο. Ο Τζέιβον Γκρέιβς οδήγησε τους Γίγαντες στη νίκη με εξαιρετικούς 28 πόντους.

Η MBC είχε ήδη εξασφαλίσει μια σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία σήμερα το απόγευμα. Η Βάιτσενφελς (7-15) νίκησε την άμεση αντίπαλό της από το Ροστόκ (106-102) μπροστά στους δικούς της φιλάθλους και πλέον έχει μία νίκη παραπάνω από τους Σόουλβς (6-15) και τρεις περισσότερες από την Κραϊλσχάιμ (4-18) στην πρώτη θέση του υποβιβασμού. Ο Τσαρλς Κάλισον ηγήθηκε των γηπεδούχων με 27 πόντους.