Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΜεξικό: Επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε της Γερμανίας με την Γκάνα

Μεξικό: Επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε της Γερμανίας με την Γκάνα

Η εθνική ομάδα του Μεξικού κέρδισε το δοκιμαστικό παιχνίδι με την Γκάνα με το επιβλητικό 2-0. Τώρα την περιμένει η εθνική Γερμανίας στη Φιλαδέλφεια

Μετά από δύο παιχνίδια χωρίς νίκη, η εθνική ομάδα του Μεξικού πήρε επιβλητική νίκη με 2-0 επί της Γκάνας σε δοκιμαστικό αγώνα στο Σάρλοτ της Βόρειας Καρολίνας το βράδυ της Κυριακής. Σε έναν αγώνα ασυνήθιστα σκληρό για φιλικό, η ομάδα του ομοσπονδιακού προπονητή Χάιμε Λοζάνο κυριάρχησε και στα 90 λεπτά και δεν επέτρεψε σχεδόν καθόλου ευκαιρίες στα Μαύρα Αστέρια

Μεξικό με δυνατό δεύτερο ημίχρονο

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε πολλές ευκαιρίες αλλά ήταν πολύ ανταγωνιστικό, οι Κεντροαμερικανοί ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσαν σε αρκετές περιπτώσεις τον τερματοφύλακα της Γκάνας Λόρενς Ατί Ζίγκι. Ωστόσο, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 57ο λεπτό για να κάνουν το 1-0: ο Hirving Lozano της ολλανδικής PSV Eindhoven έκοψε από την αριστερή πτέρυγα και το απομακρυσμένο χαμηλό σουτ του δεν άφησε καμία ελπίδα στον Ati Zigi.

Λίγο αργότερα, ο αναπληρωματικός Uriel Antuna είχε μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα, αλλά κάτω από την έντονη πίεση του πρώην παίκτη της Σάλτσμπουργκ, Gideon Mensah, έστειλε την μπάλα μόλις δίπλα από το δοκάρι (64ο). Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Αντούνα τα κατάφερε καλύτερα, όταν μετά από ονειρεμένη πάσα του Σέζαρ Χουέρτα, πέρασε με τούνελ τον ορμητικό Ατί Ζίγκι μόνος του μπροστά από την εστία και έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια η Ελ Τρι έβγαλε λίγο από τον ρυθμό του δικού της παιχνιδιού και επέτρεψε στην Γκάνα να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να χάσει τον έλεγχο. Το σουτ του Mohammed Kudus στην εξωτερική πλευρά της εστίας στο 76ο λεπτό ήταν η μοναδική αξιόλογη ενέργεια για τους Δυτικοαφρικανούς, οι οποίοι παρέμειναν χωρίς τελική στην εστία του τερματοφύλακα του Μεξικού Guillermo Ochoa σε όλο το 90λεπτο, εκτός από μια κεφαλιά λίγο πάνω από το δοκάρι του Thomas Partey της Άρσεναλ (17ο).

Καλές αναμνήσεις από τους αντιπάλους των δοκιμαστικών αγώνων με τη Γερμανία

Το Μεξικό, που δεν έχει χάσει αγώνα από τον θρίαμβο του Gold Cup τον Ιούλιο, έχει τον επόμενο δοκιμαστικό αγώνα του την ερχόμενη Τετάρτη. Στη Φιλαδέλφεια θα αντιμετωπίσει την εθνική ομάδα της Γερμανίας, η οποία κέρδισε το Σάββατο το φιλικό της παιχνίδι με τις ΗΠΑ με 3:1.

Τα δύο έθνη συναντήθηκαν για τελευταία φορά για την έναρξη της φάσης των ομίλων στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018 στη Ρωσία. Το Μεξικό κέρδισε τον αγώνα με 1-0. Η εθνική ομάδα της Γερμανίας δεν συνήλθε ποτέ από εκείνη την ήττα της πρεμιέρας και αποκλείστηκε μετά τον προκριματικό γύρο.