Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΚλοπ για Λουίς Ντίαζ μετά την ισοπαλία της Λούτον: "Το πιο σημαντικό...

Κλοπ για Λουίς Ντίαζ μετά την ισοπαλία της Λούτον: “Το πιο σημαντικό πράγμα είναι ο πατέρας του”

Η ΠΑΕ Λίβερπουλ απέφυγε οριακά την ταπείνωση στην έδρα της Λούτον Τάουν. Ο προπονητής της LFC, Γιούργκεν Κλοπ, εστίασε ωστόσο στη συναισθηματική επιστροφή του Λουίς Ντίαζ

Μέχρι το πέμπτο λεπτό του ημιχρόνου, η ανεβασμένη Λούτον Τάουν βρισκόταν κοντά στην αίσθηση απέναντι στην Liverpool FC. Αλλά ο αναπληρωματικός Luis Diaz με κεφαλιά μέσα από την περιοχή του πέναλτι έκανε το 1-1. Αντί για ένα ονειρικό αποτέλεσμα για τους αουτσάιντερ, πανηγυρίστηκε η επιστροφή του Κολομβιανού επιθετικού στη φόρμα.

Το τελικό σφύριγμα ήταν επίσης γεμάτο συγκίνηση. Στο Sky Sports, ο Γιούργκεν Κλοπ ήταν φυσικά ενήμερος για το “σούπερ σημαντικό γκολ” για τους Κόκκινους του, αλλά ήταν και το γκολ του ίδιου του Λουίς Ντίαζ, του οποίου οι γονείς απήχθησαν την περασμένη εβδομάδα – “και συναισθηματικό”.

Ο Κλοπ δεν είπε πολλά άλλα για το ματς, λέγοντας στο BBC Sport ότι το πήρε “σχεδόν προσωπικά” για τον τρόπο που έπαιξε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο: “Καμία αντεπίθεση. Δεν θυμάμαι να παίρνουμε την μπάλα πίσω πολύ συχνά, αυτό δεν είναι καλό. “

Ο Άλισον τονίζει “πολύ χαρακτήρα και εσωτερική δύναμη “

Από την άλλη πλευρά, η αθλητική ιστορία γύρω από τον Λουίς Ντίαζ ήταν ακόμα καλύτερη για αυτό. Ο φαρσέρ έγινε ήρωας για την LFC. Η προθυμία του 26χρονου να παίξει ήταν σχεδόν ηρωική. Ο τερματοφύλακας Alisson είδε “πολύ χαρακτήρα και εσωτερική δύναμη” στον συμπαίκτη του, δεδομένης της τρέχουσας συναισθηματικής του κατάστασης. “Δεν μπορώ να φανταστώ τι περνάει αυτή τη στιγμή.

Ένα πράγμα είναι σίγουρο στη Λίβερπουλ. Παρά το “εντελώς διαφορετικό επίπεδο” για τον Λουίς Ντίαζ, ο Κολομβιανός “υποστηρίζεται από τους Alisson & Co. και νιώθουμε τον πόνο του”. Ενώ ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας εξήγησε ότι “το ποδόσφαιρο δίνει χαρά στον Λουίς αυτή τη στιγμή”, ο Κλοπ ξεκαθάρισε στο Sky Sports ότι “το πιο σημαντικό είναι ότι ο πατέρας του απελευθερώνεται. “

Το γκολ ήταν υπέροχο, φυσικά, για την LFC που, σύμφωνα με τον προπονητή της, δεν άξιζε τίποτα περισσότερο από μια ισοπαλία – αλλά “αυτό είναι όλο”, δήλωσε ο Klopp. Η μεγάλη στιγμή “δεν αλλάζει τίποτα. Πέτυχε το γκολ, αλλά πρέπει να δούμε πρόοδο στην Κολομβία. “