Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Ρεάλ διατηρεί το προβάδισμά της στον πίνακα: Ο Ρούντιγκερ λυτρώνει τη...

Η Ρεάλ διατηρεί το προβάδισμά της στον πίνακα: Ο Ρούντιγκερ λυτρώνει τη Ρεάλ απέναντι στη Μαγιόρκα

Η Ρεάλ Μαδρίτης παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της La Liga. Κόντρα στη Μαγιόρκα, ο Ρούντιγκερ και το αλουμίνιο χάρισαν στους Μαδριλένους τρεις σημαντικούς βαθμούς στην κούρσα του τίτλου

Πάνω στην ώρα για τα Χριστούγεννα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, ο οποίος πρόσφατα υπέγραψε νέο συμβόλαιο, εξασφάλισε μια νίκη με 1-0 στις καθυστερήσεις στην έδρα της Ντεπορτίβο Αλαβές και παρέμεινε στην κορυφή του πίνακα – και φυσικά ήταν αποφασισμένη να υπερασπιστεί τη θέση της το νέο έτος. Ωστόσο, χρειάστηκε αρκετός χρόνος απέναντι σε μια αρχικά θαρραλέα ομάδα της Μαγιόρκα πριν ο επαναπατρισμένος Vinicius Junior, που μπήκε στη θέση του Brahim Diaz στην επίθεση, δημιουργήσει την πρώτη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων στο 20ό λεπτό.

Vinicius Junior αποτυγχάνει δύο φορές

Ο Βραζιλιάνος ήταν ένας από τους τέσσερις νέους παίκτες για τη νίκη της τελευταίας στιγμής στη Χώρα των Βάσκων, μετά την οποία η ήδη αποδεκατισμένη άμυνα των Μαδριλένων έπρεπε να τα βγάλει πέρα χωρίς τον Νάτσο, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Οι αναπληρωματικοί Tchouameni, Carvajal και Lunin, οι οποίοι μπήκαν στη θέση των νικητών του αγώνα Vazquez και Kepa, είχαν αρχικά λίγη δουλειά και είδαν το επόμενο σουτ του Vinicius Junior να μπλοκάρεται από τον Rajkovic μετά από κάτι παραπάνω από 30 λεπτά (37′).

Λάστιχο και δοκάρι σώζουν τη Ρεάλ

Μόλις πριν την ανάπαυλα, ο προπονητής της Μαγιόρκα Χαβιέρ Αγκίρε, ο οποίος είχε αναγκαστεί να βάλει τον φαν ντερ Χάιντεν αντί του τιμωρημένου με κίτρινη κάρτα Χάουμε Κόστα στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της CA Οσασούνα, είδε επιθετικές στιγμές από τους παίκτες του – και ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Ξαφνικά, η RCD ανέβασε στροφές και παραλίγο να ανατρέψει το παιχνίδι σε ένα σύντομο διάστημα πίεσης. Αρχικά, η κεφαλιά του Αντόνιο Σάντσεθ κόντραρε στο δοκάρι και πέρασε πάνω στη γραμμή (42′), πριν ο Λαρίν χάσει οριακά το στόχο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τίποτα δεν άλλαξε στη Μαδρίτη στο δεύτερο ημίχρονο. Τα φαβορί κυριάρχησαν, αλλά με εξαίρεση ένα τελικά ακίνδυνο πέναλτι του Κρόος (53′), δεν έβγαλαν ουσιαστικά επιθετικές αιχμές. Διαφορετική ήταν η εικόνα της Μαγιόρκα, η οποία στάθηκε και πάλι άτυχη στην αντεπίθεση. Ο Σάμουελ Κόστα έκανε το σουτ από μακριά και έστειλε την μπάλα δίπλα από τον Λούνιν και στο δοκάρι (54′).

Μετά την απίστευτη αστοχία του Μπραχίμ Ντίαζ: Ο Ρούντιγκερ λυτρώνει τη Ρεάλ

Ακολούθησε ένα αδρανές 15λεπτο, μετά το οποίο ο Brahim Diaz έκανε μια πρόωρη προσπάθεια για όλες τις κριτικές της ακόμα τόσο νεαρής χρονιάς. Μετά από εξαιρετική απόκρουση του Ράικοβιτς σε σουτ του Ροντρίγκο, ο τζόκερ των γηπεδούχων κατάφερε να στείλει τη μπάλα με κεφαλιά στο εσωτερικό του δοκαριού, ένα μέτρο από την κενή εστία, απ’ όπου αναπήδησε έξω από την περιοχή (69′).

Ένα κόρνερ, το οποίο είχε ήδη εξασφαλίσει τη νίκη στις καθυστερήσεις στην Ντεπορτίβο Αλαβές, χρειάστηκε να βοηθήσει και πάλι. Αυτή τη φορά, όμως, πρωταγωνιστές δεν ήταν οι Kroos και Vazquez, αλλά οι Modric και Rüdiger. Ο στρατηγός της μεσαίας γραμμής τροφοδότησε τον αρχηγό της άμυνας, ο οποίος με κεφαλιά ασταμάτητα έκανε το 1-0 (78′). Ένα γκολ στο οποίο η Μαγιόρκα δεν είχε καμία απάντηση.

Η La Liga έχει διακοπή το επόμενο Σαββατοκύριακο, καθώς περιμένει η φάση των 16 του Copa del Rey. Η Ρεάλ φιλοξενεί την CF Arandina (Σάββατο, 9.30μμ), ενώ η Μαγιόρκα παίζει με την Burgos CF μια μέρα αργότερα (12μμ).