Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Μπάγερν βελτιώθηκε και νίκησε την Άλμπα για την έναρξη της Ευρωλίγκας

Η Μπάγερν βελτιώθηκε και νίκησε την Άλμπα για την έναρξη της Ευρωλίγκας

Με σαφή βελτίωση στην απόδοσή της, η Μπάγερν Μονάχου νικά την αντίπαλο της γερμανικής Άλμπα Βερολίνου στην Ευρωλίγκα του μπάσκετ. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές μπορούν να πείσουν

Η FC Bayern München κέρδισε στη γερμανική μονομαχία στην πρεμιέρα της Basketball Euroleague την Alba Berlin. Η ομάδα του νέου προπονητή Πάμπλο Λάσο νίκησε το βράδυ της Πέμπτης τον σύλλογο της πρωτεύουσας με 80:68 (36:44) μετά από σαφή αύξηση της απόδοσης μετά την αλλαγή των άκρων. Καλύτερος σκόρερ για το Μόναχο ήταν ο Γάλλος Σιλβέν Φρανσίσκο με 17 πόντους και ο Ισαάκ Μπονγκά με έντεκα πόντους και δέκα ριμπάουντ. Από δώδεκα πόντους σημείωσαν για την Άλμπα ο Λουίς Ολίντε και ο Γιοχάνες Τίμαν.

Μετά τη βράβευση των Γερμανών παγκόσμιων πρωταθλητών Μπόνγκα, Νιλς Γκίφι, Αντρέας Ομπστ (όλοι FC Bayern) και του αρχηγού της Άλμπα Θίμαν, ο Μπόνγκα επιβεβαίωσε ιδιαίτερα τη φόρμα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο 23χρονος ήταν για άλλη μια φορά ένας δυσάρεστος αντίπαλος στην άμυνα και έδωσε επίσης κάποιες πινελιές με την εξ αποστάσεως ρίψη του. Η ομάδα του Μονάχου κέρδισε τον πρώτο γύρο με 19:17. Χάρη στους από δέκα πόντους των δυνατών Thiemann και Olinde, οι Βερολινέζοι ήταν σαφώς καλύτερη ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα οκτώ πόντων.

Οι Βαυαροί, που έπαιζαν πλέον φουριόζοι, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά με ένα γρήγορο σερί 8:0 και τελικά γύρισαν το παιχνίδι μετά από 25 λεπτά (50:46). Οι νεοσύστατοι Βερολινέζοι έδειχναν καταπονημένοι απέναντι στην εξίσου ανανεωμένη ομάδα του Μονάχου. Ο Γάλλος Φρανσίσκο οδήγησε την ομάδα του Λάσο σε μια καθαρή νίκη με 80:68 στο τέλος.

Μπάγερν Μονάχου – Άλμπα Βερολίνου 80:68 (36:44)
Francisco (17 πόντοι), Bonga (11), Bolmaro (10), Booker (10).
Άλμπα Βερολίνου: Όλιντε (12), Τιεμάν (12), Τόμας (11)