Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Κέμνιτς κερδίζει τον πρώτο ημιτελικό στο Μπιλμπάο

Η Κέμνιτς κερδίζει τον πρώτο ημιτελικό στο Μπιλμπάο

Οι Νίνερς Κέμνιτς συνέχισαν τη νικηφόρα πορεία τους στην Ευρώπη. Τα παιδιά του προπονητή Ροντρίγκο Παστόρε κέρδισαν την Τετάρτη το πρώτο σκέλος του ημιτελικού του Fiba Europe Cup στο Μπιλμπάο Μπάσκετς με 98:73 (41:46) και έτσι βρίσκονται κοντά στην πρόκριση στον τελικό

Ο δεύτερος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 3 Απριλίου. Τότε οι Σάξονες θα έχουν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία του συλλόγου.

Το κλειδί της επιτυχίας στη Χώρα των Βάσκων ήταν η συμπαγής απόδοση της ομάδας. Πέντε παίκτες της Chemnitz σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων: DeAndre Lansdowne (23), Kevin Yebo (17), Jeff Garrett (14), Ousman Krubally (12) και Kaza Kajami-Keane (10).

Οι Ισπανοί κυριάρχησαν στη διαδικασία στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι Βάσκοι ξέφυγαν από το 8:6 (4ο λεπτό) στο 23:9 μέχρι το όγδοο λεπτό και υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους μέχρι την ανάπαυλα. Ο γερμανικός σύλλογος γύρισε το παιχνίδι με ένα σερί 9:1 για να κάνει το 50:47 στο 23ο λεπτό. Οι Νάινερς προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (67:58 στο 29ο λεπτό) και μάλιστα διεύρυναν το προβάδισμα αυτό χάρη σε καλά ποσοστά ευστοχίας και στιβαρή άμυνα