Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ Βόννη χάνει τον τίτλο του Διηπειρωτικού Κυπέλλου

Η Βόννη χάνει τον τίτλο του Διηπειρωτικού Κυπέλλου

Οι καλαθοσφαιριστές της

Βόννης έχασαν τον τίτλο στο Διηπειρωτικό Κύπελλο στη Σιγκαπούρη. Και μάλιστα με πολύ πικρό τρόπο.

Οι παίκτες της Telekom Baskets Bonn έχασαν οριακά τον τίτλο στο διηπειρωτικό κύπελλο της Fiba. Οι νικητές του Champions League της περασμένης σεζόν έχασαν δύσκολα με 69-70 (34-34) από τη Sesi Franca Basquete από τη Βραζιλία στον τελικό της Σιγκαπούρης την Κυριακή. Η δευτεραθλήτρια της Γερμανίας έμοιαζε ήδη με τη νικήτρια. Αλλά τότε οι Νοτιοαμερικανοί σκόραραν με την τελευταία βολή για να κερδίσουν, αφού οι διαιτητές είχαν ρυθμίσει το ρολόι του αγώνα στο 1,4 δευτερόλεπτο, αφού μελέτησαν το βίντεο.

Πριν από αυτό, η ομάδα του νέου προπονητή Roel Moors είχε κερδίσει τα παιχνίδια της με την Al Manama από το Μπαχρέιν και τον κινεζικό σύλλογο Zhejiang Golden Bulls αρκετά καθαρά και δεν είχε αμφισβητηθεί σχεδόν καθόλου. Κόντρα στη Sesi Franca, ο Glynn Watson ήταν ο καλύτερος σκόρερ με 16 πόντους. Στη διοργάνωση έλαβαν μέρος οι πρωταθλητές των ηπειρωτικών ενώσεων.