Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized"Δεν έχω ξανασκοράρει τέτοιο γκολ": Ο matchwinner Μουκόκο θέλει να "πληρώσει τα...

“Δεν έχω ξανασκοράρει τέτοιο γκολ”: Ο matchwinner Μουκόκο θέλει να “πληρώσει τα πάντα

Η εθνική ομάδα U-21 της Γερμανίας κρατάει τα σκήπτρα της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Στη νίκη με 3:2 στη Βουλγαρία, ο σκόρερ Youssoufa Moukoko ήταν ιδιαίτερα αξιόπιστος.

Αυτό το ποσοστό είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές: Ο Youssoufa Moukoko σκόραρε τρεις φορές το βράδυ της Παρασκευής και ο 18χρονος επιθετικός έχει πλέον έντεκα γκολ μετά από εννέα διεθνείς αγώνες U-21. Ο επιθετικός της Ντόρτμουντ ήταν ο συνήθης μετριοπαθής εαυτός του μετά τη νίκη με 3-2 στη Βουλγαρία στο “ProSieben Maxx”: “Νομίζω ότι παίρνω τις μπάλες που χρειάζομαι. Στο τέλος, ο επιθετικός πρέπει να πετύχει τα γκολ, αυτό έκανα σήμερα”.

Η γερμανική ομάδα έμεινε πίσω στο σκορ για 15 λεπτά στο πρώτο μέρος, πριν ο Μούκοκο πετύχει το σημαντικό γκολ της ισοφάρισης στο 40ο λεπτό. Κυνήγησε την μπάλα στη μικρή γωνία με το δεξί του πόδι. “Ο τερματοφύλακας μάλλον δεν περίμενε ότι θα μπορούσα να σουτάρω με το δεξί μου πόδι”, υπέθεσε ο αριστεροπόδαρος. Δεν έχει χάσει την αυτοπεποίθησή του παρά την τρέχουσα έλλειψη χρόνου συμμετοχής του στη Ντόρτμουντ (δεν ήταν στην ενδεκάδα τρεις φορές πρόσφατα): “Όταν βρίσκομαι στην περιοχή του πέναλτι, ξέρω πού είναι το τέρμα, οπότε δεν χρειάζεται να κοιτάζω τον τερματοφύλακα.

Για το δεύτερο γκολ της βραδιάς – μια συμπαραγωγή με τον συνάδελφό του στο σύλλογο Karim Adeyemi – ο τερματοφύλακας της Βουλγαρίας Plamen Andreev είχε τεράστιο μερίδιο ευθύνης. Ο 18χρονος άφησε ένα υποτιθέμενα ακίνδυνο σουτ να περάσει από τις τιράντες του. “Δεν έχω ξανασκοράρει τέτοιο γκολ”, παραδέχτηκε ο Moukoko: “Δεν είδα καν την μπάλα να μπαίνει μέσα. Άκουσα μόνο τα παιδιά να φωνάζουν – ήμουν και εγώ λίγο μπερδεμένος τότε.”

“Αν τα αγόρια θέλουν ακόμα να βγουν έξω … “

Περίπου 20 λεπτά πριν από το τέλος, ο γρήγορος επιθετικός ολοκλήρωσε το τρεμπλ (δεξί πόδι, αριστερό πόδι, κεφαλιά) με κεφαλιά. Ο πρώην παίκτης της Ντόρτμουντ Άνσγκαρ Κνάουφ είχε κάνει αυτή τη φορά την ασίστ. “Η U21 μου κάνει πολύ καλό αυτή τη στιγμή”, δήλωσε ο Μούκοκο: “Βλέπετε επίσης ότι βρίσκομαι στο σωστό μέρος. Τελικά, είναι και θέμα εμπιστοσύνης, ο προπονητής με εμπιστεύεται και το ανταποδίδω”.

Έτσι, δεν είχε σημασία που ο τερματοφύλακας της DFB, Νόα Ατουμπόλου, χρειάστηκε να κάνει μια δεύτερη απόκρουση στις καθυστερήσεις. Με τη δεύτερη νίκη και ένα “ωραίο συναίσθημα”, οι DFB Juniors μπορούν πλέον να πετάξουν σπίτι τους, δήλωσε ο Moukoko. Όταν ρωτήθηκε κλείνοντας αν θα ρίξει ένα γύρο για τους συναδέλφους του μετά το τρεμπλ, ο Moukoko ανακοίνωσε: “Αν τα παιδιά θέλουν ακόμα να βγουν, είμαι μέσα και θα πληρώσω τα πάντα”.

Στη συνέχεια, θα θελήσει να επιτεθεί ξανά στο Ντόρτμουντ. Η BVB έχει ήδη ένα εντός έδρας παιχνίδι με τη Βέρντερ Βρέμης που την περιμένει το βράδυ της Παρασκευής.