Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔέκατος θρίαμβος σε έντεκα χρόνια: PSG σήκωσε το Super Cup εναντίον της...

Δέκατος θρίαμβος σε έντεκα χρόνια: PSG σήκωσε το Super Cup εναντίον της Τουλούζ

Η Παρί Σεν Ζερμέν υπογράμμισε την ιδιότητά της ως ρεκόρ κατακτητή του γαλλικού Σούπερ Καπ. Ο σύλλογος της πρωτεύουσας κατέκτησε τον 12ο τίτλο του απέναντι στην Τουλούζ – τον δέκατο τα τελευταία έντεκα χρόνια

Οι προσδοκίες ενόψει του τελικού του Super Cup στη Γαλλία ήταν ξεκάθαρες. Η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία πήγε στην εντός έδρας αναμέτρηση στο Parc des Princes ως πρωταθλήτρια, ήταν το φαβορί απέναντι στην εκπληκτική κυπελλούχο Τουλούζ – και ανταποκρίθηκε σε αυτόν τον ρόλο μετά από μόλις τρία λεπτά: ο Ντεμπελέ βρήκε τον Λι, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να βάλει σε θέση οδηγού το αστρικό σύνολο από τον Σηκουάνα (3ο). Μια από τις αλλαγές του Λουίς Ενρίκε στην αρχική ενδεκάδα, που έφερε τους Χακίμι και Ερνάντεζ στο πλευρό του πρώην παίκτη της Ντόρτμουντ μετά το 3-1 επί της Μετς, απέδωσε από νωρίς.

Ο πολλαπλασιασμός των ευκαιριών της Παρί μετά την από νωρίς απόκτηση του προβάδισμα

Ακολούθησε ένα μονόπλευρο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η PSG κυριάρχησε στο παιχνίδι και, μετά από μια ευκαιρία για ισοφάριση από το τίποτα που έχασε ο Σουάζο (19ο), έστησε ένα πραγματικό πυροτέχνημα. Οι Mbappé (28), Barcola (32) και Hakimi (34) δημιούργησαν τις τρεις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες μέσα σε λίγα λεπτά για τους Παριζιάνους, οι οποίοι ήταν συντριπτικά ανώτεροι, αλλά αρχικά δεν κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Ο Ντοναρούμα αποκρούει, ο Mbappé ακολουθεί

Αντίθετα, οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε αναγκάστηκαν και πάλι να φοβηθούν για το ισχνό προβάδισμά τους μετά από κάτι λιγότερο από 40 λεπτά, όταν ο Νταλίνγκα παίχτηκε ελεύθερος και το δυνατό του τελείωμα γύρισε στο δοκάρι από τον Ντοναρούμα (38′). Ένα θαυμαστικό από τους αουτσάιντερ, το οποίο όμως ξεφούσκωσε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Μπαρκολά έστησε το σκηνικό για τον Mbappé, ο οποίος πέρασε δύο αντιπάλους και δεν άφησε καμία ευκαιρία στον Restes στα καρέ της Νότιας Γαλλίας (44′).

Μετά την επανέναρξη, ωστόσο, οι Les Violets έδειξαν ότι δεν τα είχαν ακόμη παρατήσει. Ο Κάσερες (48) και ο Νταλίνγκα (49) είχαν από νωρίς καλές ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκαν την εστία του Ντοναρούμα. Λίγο αργότερα η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη με το γκολ του Sierro στο 64ο λεπτό. Ο Ντοναρούμα είχε αφήσει ένα σουτ του Ντουννούμ να αναπηδήσει προς το τέρμα και ο Μαρκίνιος είχε μόλις προλάβει να κάνει μια κρίσιμη απόκρουση

Χτύπημα της Τουλούζ – Ο Χακίμι χτυπάει στο δοκάρι

Η Παρί πήρε λίγο από τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η περιστασιακή πάσα στην αντίπαλη περιοχή ήταν αξιοπρεπής, αλλά υπήρχε έλλειψη συνοχής. Ο Χακίμι ήταν αυτός που έβγαλε ένα ελεύθερο σουτ δίπλα από το τείχος και ο Ρέστες, που δεν είχε καμία ευκαιρία, κόντραρε στο δοκάρι και έχασε την τελική απόφαση (64′), όπως και ο Ασένσιο, που τον απέκρουσαν οι Ντιαρά και Ρέστες (74′).

Ωστόσο, αυτό ελάχιστα άλλαξε την έκβαση του αγώνα, όπως και τα δύο τελευταία γκολ της TFC από τους Νταλίνγκα (90.+2) και Κάσερες (90.+3) βαθιά μέσα στις καθυστερήσεις. Η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε το γαλλικό Σούπερ Καπ για δέκατη φορά τα τελευταία έντεκα χρόνια. Ήταν ο 12ος τίτλος αυτού του είδους για τον σύλλογο της πρωτεύουσας, ο οποίος υπογράμμισε τη θέση του ως κάτοχος ρεκόρ.

Το γαλλικό πρωτάθλημα έχει διακοπή αυτό το Σαββατοκύριακο, καθώς το κύπελλο είναι στο πρόγραμμα. Η PSG αγωνίζεται στη Ρεβέλ (Κυριακή, 8.45μμ) και η Τουλούζ στη SO Chambery (Κυριακή, 5.30μμ).