Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑπολογείται ο Φαν Ντάικ: "Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη"

Απολογείται ο Φαν Ντάικ: “Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη”

Η ΠΑΕ Λίβερπουλ έχασε τελικά το παιχνίδι κορυφής στην Άρσεναλ κυρίως λόγω ενός σλαπστικού διαλείμματος. Ο Virgil van Dijk δεν θέλησε να χτυπήσει το κεφάλι του

Πάντα υπάρχουν αυτά τα παιχνίδια με δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα. Το Emirates Stadium στο βόρειο Λονδίνο, όπου η τρίτη Άρσεναλ φιλοξένησε το βράδυ της Κυριακής την πρωτοπόρο Λίβερπουλ σε μια αναμέτρηση για την κορυφή της βαθμολογίας, ήταν ένα τέτοιο ματς.

Οι Κανονιέρηδες κυριολεκτικά ξεπέρασαν τους ανήμπορους και ακίνδυνους αντιπάλους τους στο πρώτο μέρος, αλλά η ψυχραιμία τους δεν μπόρεσε να συμβαδίσει με την έντασή τους. Αντιθέτως, η Άρσεναλ άρπαξε μια περίεργη ισοφάριση σχεδόν στο ημίχρονο, η οποία έδωσε στη Λίβερπουλ ένα πολύ διαφορετικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι απλά πρέπει να προσαρμοστεί

Ξαφνικά οι Κόκκινοι ήταν εκεί. Οι Κανονιέρηδες ήταν και πάλι εκεί, αλλά με το σκορ στο 1:1, εξελίχθηκε ένα παιχνίδι στο οποίο και οι δύο αντίπαλοι έδιναν κατά διαστήματα τον τόνο. Μέχρι το 2:1 – μετά από μια περίεργη σκηνή στο 67ο λεπτό: ο Γκάμπριελ έστειλε τον Γκαμπριέλ Μαρτινέλι προς την περιοχή του πέναλτι της Λίβερπουλ, όπου ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ έφυγε από τον Βραζιλιάνο και άφησε την μπάλα για να την ανακόψει ο τερματοφύλακας Αλίσον

Αυτό πήγε πολύ στραβά. Υπήρξε μια ασυνεννοησία μεταξύ αμυντικού και τερματοφύλακα και η προσπάθεια του van Dijk να πασάρει απέτυχε – με αποτέλεσμα ο Alisson να πηδήξει δίπλα από την μπάλα και ο ωφελημένος Martinelli το μόνο που είχε να κάνει ήταν να τη στείλει στο ορφανό τέρμα. Σφαλιάρα για την προκαταρκτική απόφαση. Στη συνέχεια η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει και τελικά επικράτησε με 3:1 – δίκαια, όπως ένιωσε και ο ίδιος ο απερχόμενος προπονητής της Λίβερπουλ, Γιούργκεν Κλοπ, στη συνέχεια.

Ο 56χρονος υπερασπίστηκε τους άτυχους παίκτες του: “Αυτή η σκηνή δείχνει ότι είναι άνθρωποι – και κάνει τα πράγματα που κάνουν κατά τα άλλα ακόμα πιο ξεχωριστά”. Ο Φαν Ντάικ πήρε πολύ πιο σκληρή γραμμή με τον εαυτό του:

“Έπρεπε να είχα πάρει μια καλύτερη απόφαση και αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη”, επέκρινε ο 32χρονος. Αναγνώρισε την γκάφα, “που είναι μια μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι”, ως “σημείο καμπής” για το οποίο θεωρούσε τον εαυτό του υπεύθυνο. “Αυτό είναι δικό μου λάθος, έπρεπε να είχα απομακρύνει την μπάλα”.

Ένας από τους βασικούς παίκτες της Λίβερπουλ ήταν ανελέητα ειλικρινής μετά την ήττα που επιτρέπει στην πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι (δύο ματς και πέντε βαθμούς πίσω) να προσπεράσει την LFC από μόνη της. Αλλά ο van Dijk ήταν ακόμα αρκετά σίγουρος για να καθησυχάσει τους οπαδούς των Reds: “Αυτά τα πράγματα δεν συμβαίνουν τόσο συχνά στην καριέρα μου. Θα συνέλθω από αυτό.”