понеделник, май 6, 2024
HomePremier LeagueВан Дайк се извини: "Поемам цялата отговорност"

Ван Дайк се извини: „Поемам цялата отговорност“

ФК „Ливърпул“ в крайна сметка загуби мача на върха в класирането от „Арсенал“ най-вече заради една шамарна интермедия. Върджил ван Дайк не искаше да се бие в гърдите

Винаги има такива мачове с две напълно различни полувремена. Стадион „Емирейтс“ в Северен Лондон, където в неделя вечерта третият в класирането Арсенал прие лидера Ливърпул в сблъсък на върха в класирането, беше един такъв мач.

Артилеристите буквално прегазиха безпомощните си и безобидни противници през първата част, но хладнокръвието им не успя да се справи с интензивността им. Вместо това Арсенал измъкна любопитен изравнителен гол практически в края на полувремето, което даде на Ливърпул съвсем различно начало на второто полувреме

Габриел Мартинели просто трябва да се впише в играта

Изведнъж червените бяха там. Артилеристите отново бяха там, но при резултат 1:1 се разви игра, в която и двата съперника на моменти задаваха тона. До 2:1 – след любопитна сцена в 67-ата минута: Габриел изпрати Габриел Мартинели към наказателното поле на Ливърпул, където Върджил ван Дайк избяга от бразилеца и остави топката на вратаря Алисон да я засече.

Това се обърка много. Имаше неразбирателство между защитника и вратаря и опитът за пас на ван Дайк се провали – което означаваше, че Алисон прескочи топката и облагодетелстваният Мартинели трябваше само да я вкара в осиротялата врата. Слаб удар за предварителното решение. След това Арсенал продължи да оказва натиск и в крайна сметка спечели с 3:1 – заслужено, както дори самият напускащ треньор на Ливърпул Юрген Клоп почувства след това.

56-годишният специалист защити нещастните си играчи: „Тази сцена показва, че те са човешки същества – и само прави нещата, които правят иначе, още по-специални.“ Ван Дайк зае много по-твърда позиция по отношение на себе си:

„Трябваше да взема по-добро решение и поемам цялата отговорност“, критикува 32-годишният футболист. Той призна гафа, „който е важен момент в играта“, за „повратна точка“, за която носи отговорност. „Това е за моя сметка, трябваше да изчистя топката.“

Един от ключовите играчи на Ливърпул беше безпощадно честен след поражението, което позволява на шампиона Манчестър Сити (два мача и пет точки по-малко) да изпревари ЛФК по голова разлика. Но ван Дайк все пак беше достатъчно уверен, за да успокои феновете на „червените“: „Такива неща не се случват толкова често в кариерата ми. Ще се възстановя от това.“