Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑγώνας Moto3 Silverstone: Ο David Alonso κερδίζει από την 28η θέση της...

Αγώνας Moto3 Silverstone: Ο David Alonso κερδίζει από την 28η θέση της εκκίνησης

Ο David Alonso κερδίζει τον πρώτο του αγώνα Moto3, και μάλιστα από την τελευταία θέση του grid – Ayumu Sasaki και Daniel Holgado συμπληρώνουν το βάθρο στο Silverstone

Ο νεοεισερχόμενος στη Moto3 David Alonso κέρδισε το πρώτο του Grand Prix στο Silverstone την Κυριακή. Ο αναβάτης της GasGas ξεκίνησε από την 28η θέση της εκκίνησης, αλλά ανέβηκε από νωρίς στην πρώτη θέση και τελικά κέρδισε τους Ayumu Sasaki (Husqvarna) και Daniel Holgado (KTM) σε μια κλειστή μάχη.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Alonso έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος Κολομβιανός που θριάμβευσε ποτέ σε αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. “Αυτό το συναίσθημα είναι απίστευτο!”, πανηγύρισε μετά την παρθενική του νίκη. “Χθες το βράδυ ήμουν πεσμένος γιατί είχα χάσει τόσο πολύ και ήξερα ότι θα ήταν δύσκολο στον αγώνα”.

“Σήμερα το πρωί, όμως, έδωσα κουράγιο στον εαυτό μου. Συγκεντρώθηκα μόνο στον αγώνα. Στις δύο τελευταίες στροφές ήξερα ότι θα πετύχαινε. Απίστευτο! Αφιερώνω αυτή τη νίκη στην ομάδα μου, την οικογένειά μου και τους φίλους μου”.

Ο πρώτος αγώνας ξεκίνησε σε δροσερές αλλά σε μεγάλο βαθμό στεγνές συνθήκες. Υπήρχαν μόνο μεμονωμένα υγρά σημεία στην άσφαλτο. Ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος για 15 γύρους.

Ο Polesetter Masia πέφτει ενώ προηγείται

Ο Jaume Masia (Honda), ο Scott Ogden (Honda) και ο πρωτοπόρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Holgado ήταν στην πρώτη σειρά εκκίνησης. Αλλά για τον τοπικό ήρωα Ogden, ο γύρος προθέρμανσης ξεκίνησε ήδη με προβλήματα. Δεν μπορούσε να βγει από την πίστα και αναγκάστηκε να σπρώξει τη μοτοσικλέτα του εκτός πίστας για να ανεβεί στη συνέχεια από την τελευταία θέση της εκκίνησης

Η Masia είχε το καλύτερο holeshot. Αλλά τον προσπέρασε ήδη ο Holgado στη στροφή 1. Αλλά δεν έμεινε στην πρωτοπορία για πολύ. Μετά από μερικές στροφές ο Deniz Öncü (KTM) πέρασε μπροστά. Κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου, η πρωτοπορία άλλαξε αρκετές φορές μεταξύ αυτών των τριών ονομάτων.

Ο Sasaki και ο Ivan Ortola (Honda) διατηρήθηκαν στην τέταρτη και πέμπτη θέση. Ο Alonso, ο οποίος είχε εκκινήσει από την τελευταία θέση της εκκίνησης, είχε καλύψει πολλές θέσεις στους δύο πρώτους γύρους και βρισκόταν ήδη στην έβδομη θέση.

Η πρώτη σύγκρουση σημειώθηκε στον τρίτο γύρο, όταν ο Masia, από όλους τους ανθρώπους, γλίστρησε από τον μπροστινό τροχό στη στροφή 4, ενώ οδηγούσε τον αγώνα. Συνέχισε, αλλά έμεινε τελευταίος.

Ο αγώνας χαρακτηριζόταν από συνεχείς αλλαγές στην κορυφή

Ο Holgado πήρε την πρωτοπορία. Ο πρώτος του διώκτης ήταν ο Diogo Moreira (KTM), ο οποίος πλέον έδινε επίσης μάχη για την πρωτιά. Όπως πάντα, το πελοτόν ήταν κοντά μεταξύ τους. Η πρώτη μεγαλύτερη διαφορά ενός καλού δευτερολέπτου σχηματίστηκε μόλις μετά την 18η θέση.

Με δέκα γύρους να απομένουν, ο Alonso πήρε για πρώτη φορά την πρωτοπορία, αλλά ούτε αυτός μπόρεσε να αποτινάξει τους διώκτες του. Παρέμεινε ένας τυπικός αγώνας των ομάδων Moto3 με σκληρές μονομαχίες στις οποίες δεν αναδείχθηκε ξεκάθαρο φαβορί μέχρι το τέλος. Οι θέσεις άλλαζαν σχεδόν σε κάθε στροφή.

Τρεις γύρους πριν το τέλος, μετά τον Masia, ο team mate του στη Leopard, Tatsuki Suzuki (Honda), έμεινε επίσης εκτός μάχης για το βάθρο. Έπεσε, παίρνοντας μαζί του και τον Matteo Bertelle (Honda). Ο Holgado, εν τω μεταξύ, έλαβε προειδοποίηση για τα όρια της πίστας. Ως εκ τούτου, δεν του επιτρεπόταν να διαπράξει άλλες παραβάσεις, διαφορετικά θα έπρεπε να πληρώσει ποινή.

Δεύτερη ταχύτερη πρώτη 15άδα στην ιστορία του Moto3

Στην τελική φάση, τα πράγματα έγιναν και πάλι επεισοδιακά. Η απόφαση πάρθηκε στον τελευταίο γύρο. Ο Holgado ξεκίνησε στην πρώτη θέση, ακολουθούμενος από τον Alonso και τον Öncü. Πίσω τους, ο Sasaki εκμεταλλεύτηκε το ρεύμα πλεύσης και πέρασε από την τέταρτη θέση στην κορυφή.

Ο Alonso όμως δεν τα παράτησε και πέρασε ξανά στην ευθεία του υπόστεγου. Στις τρεις τελευταίες στροφές, δεν άφησε τον εαυτό του να πάρει τη νίκη. Ο Sasaki έπρεπε να αρκεστεί στη δεύτερη θέση για τρίτη συνεχόμενη φορά. Ο Holgado επικράτησε με επιτυχία του Ortola στη μάχη για την τελευταία θέση στο βάθρο.

Ο David Munoz (KTM) συμπλήρωσε την πρώτη πεντάδα, με τους David Salvador, Diogo Moreira, Antonio Jose Rueda (όλοι KTM), Colin Veijer (Husqvarna) και Romano Fenati (Honda) να καταλαμβάνουν τις υπόλοιπες 10 πρώτες θέσεις. Ο Öncü υποχώρησε στην ενδέκατη θέση μετά από ένα λάθος που έκανε στις καθυστερήσεις.

Με τους 15 πρώτους αναβάτες να απέχουν μεταξύ τους 1,572 δευτερόλεπτα, ο αγώνας του Silverstone θα μείνει στην ιστορία της Moto3 ως ο δεύτερος πιο κοντινός. Μόνο στο Mugello 2017 ήταν ακόμα πιο κοντά. Τότε, οι πρώτοι 15 ήταν σε απόσταση 1,553 δευτερολέπτων μεταξύ τους.

Ο Masia δεν κατάφερε να μπει στους βαθμούς μετά την πτώση του. Ο pole setter τερμάτισε 18ος – ακριβώς πίσω από τον Ogden, ο οποίος τερμάτισε 17ος μετά το πρόβλημα στην εκκίνηση.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ο Masia έχασε μία θέση και υποχώρησε στην τρίτη θέση πίσω από τον Sasaki. Ο Holgado εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της γενικής κατάταξης, με προβάδισμα 22 βαθμών. Ο Masia βρίσκεται 32 βαθμούς πίσω του. Οι Ortola και Öncü βρίσκονται στην τέταρτη και πέμπτη θέση. Ο Alonso είναι πλέον έκτος μετά τη νίκη του.