четвъртък, май 2, 2024
HomeMotorsportsСъстезание Moto3 на Силвърстоун: Давид Алонсо печели от 28-о място на стартовата...

Състезание Moto3 на Силвърстоун: Давид Алонсо печели от 28-о място на стартовата решетка

Давид Алонсо печели първото си състезание в Moto3 и то от 28-о място на стартовата решетка – Аюму Сасаки и Даниел Олгадо допълват подиума на Силвърстоун

Давид Алонсо, дебютант в Moto3, спечели първата си победа в Гран при на Силвърстоун в неделя. Състезателят на GasGas стартира от 28-о място на стартовата решетка, но в началото си проправи път към челото на полето и в крайна сметка изпревари Аюму Сасаки (Husqvarna) и Даниел Холгадо (KTM) в близка битка.

С това Алонсо влезе в историята, като стана първият колумбиец, триумфирал в състезание от Световния шампионат. „Това усещане е невероятно!“, ликуваше той след дебютната си победа. „Снощи бях потиснат, защото бях загубил толкова много и знаех, че ще ми е трудно в състезанието.“

„Тази сутрин обаче си вдъхнах кураж. Съсредоточих се само върху състезанието. В последните два завоя знаех, че ще се получи. Невероятно! Посвещавам тази победа на моя отбор, на семейството ми и на моите приятели.“

Първото състезание започна при хладни, но до голяма степен сухи условия. По асфалта имаше само отделни влажни участъци. Състезанието бе планирано за 15 обиколки.

Полесник Масия катастрофира, докато води

Jaume Masia (Honda), Scott Ogden (Honda) и лидерът в световния шампионат Holgado бяха на първа редица на стартовата решетка. Но за местния герой Огдън още загряващата обиколка започна с проблеми. Той не можа да излезе от трасето и трябваше да избута мотоциклета си от пистата, за да се изкачи след това нагоре от последното място на стартовата решетка.

Масия имаше най-добрия удар. Но той вече беше изпреварен от Холгадо в завой 1. Той обаче не остана начело за дълго. След няколко завоя Дениз Йончу (KTM) се откъсна напред. В хода на първата обиколка лидерството се смени няколко пъти напред-назад между тези три имена.

Сасаки и Иван Ортола (Honda) се задържаха на четвърто и пето място. Алонсо, който бе стартирал от задната част на стартовата решетка, навакса много позиции през първите две обиколки и вече бе на седмо място.

Първата катастрофа се случи в третата обиколка, когато Мася, от всички хора, се измъкна от предното колело в завой 4, докато водеше в състезанието. Той продължи, но остана последен.

За състезанието бяха характерни постоянни промени в лидерството

Холгадо пое лидерството. Първият му преследвач беше Диого Морейра (KTM), който сега също се включи в борбата за лидерството. Както винаги, пелотонът беше близо един до друг. Първата по-голяма разлика от добра секунда се образува едва след 18-о място.

Десет обиколки преди края Алонсо за първи път излезе начело, но дори и той не успя да се отърве от преследвачите си. Състезанието остана типично за групата Moto3 с тежки двубои, в които до края не се очертаваше ясен фаворит. Позициите се променяха почти на всеки завой.

Три обиколки преди края, след Масия, в борбата за подиума отпадна и неговият съотборник в екипа на Leopard Тацуки Сузуки (Honda). Той катастрофира, като взе със себе си и Матео Бертел (Honda). Междувременно Холгадо получи предупреждение за ограниченията на пистата. Поради това той нямаше право да извършва повече нарушения, в противен случай щеше да трябва да плати наказание.

Вторият най-бърз топ 15 в историята на Moto3

В последната фаза нещата отново станаха забързани. Решението беше взето в последната обиколка. Холгадо стартира начело, следван от Алонсо и Енчю. Зад тях Сасаки се възползва от хлъзгавия поток и от четвърто място се придвижи до лидерската позиция.

Но Алонсо не се отказа и мина отново по правата на хангара. В последните три завоя той не си позволи да вземе победата. Сасаки трябваше да се задоволи с второто място за трети пореден път. В битката за последното място на подиума Холгадо успешно изпревари Ортола.

Давид Муньос (КТМ) допълни челната петица, а останалите места в топ 10 заеха Давид Салвадор, Диого Морейра, Антонио Хосе Руеда (всички КТМ), Колин Вейер (Husqvarna) и Романо Фенати (Honda). Енчю се смъкна до единадесета позиция след грешка в края на състезанието.

С първите 15 пилоти, които бяха в рамките на 1,572 секунди един от друг, състезанието на Силвърстоун влезе в историята на Moto3 като второто най-близко. Само на Муджело 2017 г. то беше още по-близко. Тогава първите 15 пилоти бяха в рамките на 1,553 секунди един от друг.

Масия не успя да влезе в точките след катастрофата си. Полякът завърши 18-и – точно зад Огдън, който завърши 17-и след проблема на старта.

В Световния шампионат Мася загуби едно място и се смъкна до третото място зад Сасаки. Холгадо все още е начело в генералното класиране с преднина от 22 точки. Масия изостава с 32 точки. Ортола и Енчю са на четвърто и пето място. Алонсо вече е шести след победата си.