Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΈκπληξη στο Κόπα Άφρικα: Η Μπιλμπάο κέρδισε δίκαια την Ατλέτικο και προκρίθηκε...

Έκπληξη στο Κόπα Άφρικα: Η Μπιλμπάο κέρδισε δίκαια την Ατλέτικο και προκρίθηκε στον τελικό

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είχε ήδη κερδίσει στον πρώτο ημιτελικό την Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0. Ο Ινάκι και ο Νίκο Ουίλιαμς έβαλαν το ματς στα πόδια στην ανάπαυλα απέναντι σε μια καταπονημένη ομάδα της Μαδρίτης. Μετά τη νίκη με 3-0 στον επαναληπτικό, οι Βάσκοι θα αντιμετωπίσουν στον τελικό την RCD Μαγιόρκα

Πριν από περίπου τρεις εβδομάδες, η Αθλέτικ Μπιλμπάο κέρδισε τον πρώτο αγώνα του ημιτελικού του Copa del Rey με 1-0 εκτός έδρας στη Μαδρίτη. Αντίστοιχα, οι Βάσκοι πήγαν στον επαναληπτικό εντός έδρας με ελαφρύ προβάδισμα στην αναζήτηση του δεύτερου φιναλίστ. Δύο ημέρες νωρίτερα, η RCD Μαγιόρκα είχε ήδη φτάσει στον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Οι αδερφοί Ουίλιαμς δίνουν προβάδισμα στην Μπιλμπάο στην ανάπαυλα

Αφού η Ατλέτικο ξεκίνησε πιεστικά, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα κάπως αναπάντεχα: ο Νίκο Γουίλιαμς διέρρευσε από την αριστερή γραμμή της βάσης και πλάσαρε στο κέντρο, όπου ο αδελφός του Ινάκι Γουίλιαμς με βολέ σκόραρε (13′). Περίπου 14 λεπτά αργότερα, ήταν άλλη μια συμπαραγωγή των δύο αδελφών που προκάλεσε κίνδυνο. Αυτή τη φορά, ο Ινάκι έστησε τον μικρότερο αδελφό του Νίκο, ο οποίος αστόχησε ελάχιστα (27′).

Στην αντίπερα όχθη, ο Correa έχασε το γκολ της ισοφάρισης από υποσχόμενη θέση, αφού ο Morata τον έβγαλε στην πλάτη (31′). Στη συνέχεια οι Μαδριλένοι βρέθηκαν σε δύσκολη θέση λίγο πριν την ανάπαυλα, με τα ταχύτατα αδέρφια Γουίλιαμς να μπαίνουν και πάλι στο παιχνίδι: Ο Ινάκι κατέβηκε από τα δεξιά και τροφοδότησε τον Νίκο, ο οποίος μπόρεσε να πλασάρει μέσα από την περιοχή των πέντε μέτρων για το 2-0 του ημιχρόνου.

Ο Γκουρουζέτα βάζει το καπάκι

Λίγα λεπτά μετά την ανάπαυλα, η οποία καθυστέρησε περίπου ένα τέταρτο λόγω ενός επείγοντος ιατρικού περιστατικού στις κερκίδες, οι Βάσκοι είχαν μια καλή ευκαιρία να πετύχουν ένα τρίτο γκολ. Ο Νίκο Γουίλιαμς έβγαλε την αντεπίθεση στον Σανσέτ, ο οποίος από καλή θέση σούταρε αρκετά πάνω από την εστία του Όμπλακ (51′).

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η ώρα: ο Όμπλακ άφησε ένα σουτ του Σάντσετ να αναπηδήσει προς τα εμπρός και ο επιθετικός Γκουρουζέτα βρέθηκε σε ιδανική θέση για να πλασάρει για το 3:0 (61′). Στη συνέχεια η Ατλέτικο είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με τον Λίνο με μακρινό σουτ (71′), τον Μοράτα με κεφαλιά (72′) και το ελεύθερο σουτ του Ντεπάι (75′), αλλά δεν ήταν αρκετά πειστική.

Οι Βάσκοι πέρασαν άξια νικητές με 3-0 και προκρίθηκαν στον τελικό του Copa del Rey απέναντι στην RCD Mallorca. Αυτή είναι η τρίτη παρουσία της Αθλέτικ Μπιλμπάο στον τελικό τα τελευταία πέντε χρόνια: Το 2020, ηττήθηκε από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και ένα χρόνο αργότερα από την Μπαρτσελόνα. Η Μπιλμπάο θα πάει στον τελικό ως φαβορί απέναντι στους Μαλλοριανούς.