сряда, май 15, 2024
HomeFootballИзненада в Копа: Билбао заслужено победи Атлетико и стигна до финала

Изненада в Копа: Билбао заслужено победи Атлетико и стигна до финала

Атлетик Билбао вече беше спечелил първия полуфинален мач в Атлетико Мадрид с 1:0. Инаки и Нико Уилямс сложиха край на мача на почивката срещу лабилния мадридски отбор. След победата с 3:0 във втория мач баските ще се изправят срещу RCD Майорка на финала

Преди около три седмици Атлетик Билбао спечели първия мач от полуфинала на Копа дел Рей с 1:0 навън в Мадрид. Съответно баските влязоха във втория мач у дома с леко предимство в търсенето на втория финалист. Два дни по-рано RCD Майорка вече беше достигнал до финала в дузпи срещу Реал Сосиедад.

Братя Уилямс дават преднина на Билбао на почивката

След като Атлетико започна под натиск, домакините поведоха малко изненадващо: Нико Уилямс проби отляво и подаде в центъра, където брат му Инаки Уилямс се разписа от воле (13′). Около 14 минути по-късно именно поредното съдействие между двамата братя предизвика опасност. Този път Инаки подгони по-малкия си брат Нико, който за малко не успя да се разпише (27′).

На другия край Кореа пропусна да изравни от обещаваща позиция, след като Мората го разигра отзад (31′). Малко преди почивката мадридчани бяха надиграни, а бързите братя Уилямс отново влязоха в игра: Инаки навлезе отдясно и подаде на Нико, който успя да се разпише от вътрешността на петметровата зона за 2:0 на полувремето.

Гурузета поставя капака на вратата

Няколко минути след почивката, която се забави с около четвърт час заради спешен медицински случай на трибуните, баските имаха добра възможност да вкарат трети гол. Нико Уилямс разигра контраатака към Сансе, който от добра позиция стреля над вратата на Облак (51′).

Десет минути по-късно моментът настъпи: Облак позволи на Сансет да стреля напред и нападателят Гурузета бе в идеална позиция да вкара за 3:0 (61′). След това Атлетико имаше шансове да изравни чрез Лино с далечен удар (71′), Мората с глава (72′) и Депай от свободен удар (75′), но не бяха достатъчно убедителни.

Баските спечелиха заслужено с 3:0 и се класираха за финала на Копа дел Рей срещу RCD Майорка. Това е третото участие на Атлетик Билбао на финал през последните пет години: През 2020 г. те бяха победени от Реал Сосиедад, а година по-късно – от Барселона. Билбао ще влезе във финала като фаворит срещу Майорка.