Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΆτυχος Τριπιέ: Η Τσέλσι απέκλεισε τη Νιούκαστλ στα πέναλτι

Άτυχος Τριπιέ: Η Τσέλσι απέκλεισε τη Νιούκαστλ στα πέναλτι

Η

Chelsea FC πέρασε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Οι “μπλε” επικράτησαν με δραματική διαδικασία πέναλτι της Νιούκαστλ στο ντεμπούτο του πρώην παίκτη της Λειψίας Νκούνκου. Ο Trippier ήταν ο άτυχος

Κάτι λιγότερο από ένα μήνα πριν, η Τσέλσι έπεσε θύμα ήττας από τη Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ με 4-1 για την Premier League. Οι Μπλε ήθελαν εκδίκηση στα προημιτελικά του League Cup – και οι Λονδρέζοι πήραν την εκδίκησή τους. Ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έκανε μόλις μία αλλαγή μετά τη νίκη με 2-0 επί της Σέφιλντ Γουένσντεϊ στο πρωτάθλημα, με τον Φερνάντεζ να μπαίνει στη θέση του Μούντρικ. Ωστόσο, ο Αργεντινός αποχώρησε αναγκαστικά από τον αγωνιστικό χώρο μετά από 32 λεπτά, με τον Μπρόγια να τον αντικαθιστά.

Σε αυτό το σημείο, οι “καρακάξες” είχαν ήδη προηγηθεί με 1-0, καθώς ο Γουίλσον εκμεταλλεύτηκε αρκετά λάθη της Τσέλσι. Τον έστησε αρχικά ο Κάουιλ, ο Τιάγκο Σίλβα το μόνο που έκανε ήταν να τον καλύψει και τελικά ο Μπαντισίλε σκόνταψε στα πόδια του. Ο Γουίλσον τον ευχαρίστησε και τελείωσε για να πάρει το προβάδισμα (16′).

Στη συνέχεια οι Μπλε επιτέθηκαν με μανία κατά διαστήματα, με τη Νιούκαστλ να αμύνεται βαθιά και να μην επιτρέπει σχεδόν τίποτα. Αφού ο Γκάλαχερ είχε χτυπήσει μόνο το δοκάρι μετά από επτά λεπτά, μόνο ο Στέρλινγκ ήταν αυτός που απείλησε στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά, ο Άγγλος έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από τα δεξιά (28′), στη συνέχεια ο Γκιμαράες απέκρουσε ένα σουτ του αριστερού εξτρέμ μπροστά από τη γραμμή του τέρματος (29′).

Ο Μούντρικ εκμεταλλεύεται το λάθος του Τρίπιερ

Η Τσέλσι ήταν επίσης άτυχη με τα τελειώματα της μετά την επανέναρξη. Για άλλη μια φορά ο Στέρλινγκ ήταν αυτός που δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντουμπράβκα. Λίγο νωρίτερα, ο Τζάκσον σούταρε ελάχιστα αριστερά άουτ από γύρισμα (56′, 57′). Ωστόσο, αυτές οι ευκαιρίες ήταν οι μόνες των Μπλε για μεγάλο χρονικό διάστημα, καθώς η άμυνα των Καρακάξων κράτησε γερά.

Ακόμη και μετά την είσοδο του Nkunku, ο οποίος έκανε το αγωνιστικό του ντεμπούτο με την Τσέλσι μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν την τελική σπίθα. Όμως η ΚΠΡ ήταν αμείλικτη στην προσπάθεια της για την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος: ο αναπληρωματικός Trippier έστρωσε την μπάλα στον Dubravka μετά από μια ανακριβή σέντρα, ο τζόκερ Mudryk μπήκε στη θέση του και σκόραρε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων

Η Νιούκαστλ ήταν ήδη με το ένα πόδι στα ημιτελικά, αλλά έπρεπε να περάσει και πάλι από τη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ήταν και πάλι ο Trippier που έδειξε νεύρα. Ο Άγγλος αστόχησε με το αριστερό. Επειδή οι Μπλε, συμπεριλαμβανομένου και του Νκούνκου, βύθισαν όλα τα πέναλτι τους και ο Πέτροβιτς έδιωξε το σουτ του Ρίτσι από τη δεξιά γωνία, η Τσέλσι πανηγύρισε τελικά την πρόκρισή της στον επόμενο γύρο.

Οι Μπλε συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους στην Premier League την Κυριακή (14:00) με εκτός έδρας παιχνίδι στη Γουλβερχάμπτον. Η Νιούκαστλ είναι ήδη απαιτητική το Σάββατο (4μμ) στην ανεβασμένη Λούτον Τάουν.