Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΆλλο ένα μπρα ντε φερ, άλλο ένα γκολ με ελεύθερο σουτ: Ο...

Άλλο ένα μπρα ντε φερ, άλλο ένα γκολ με ελεύθερο σουτ: Ο Μέσι λάμπει και κόντρα στο Ντάλας

Ο Λιονέλ Μέσι οδήγησε και την Ίντερ Μαϊάμι στη νίκη επί της FC Dallas. Ο Αργεντινός σκόραρε δύο φορές στη φάση των “16” του Λιγκ Καπ.

Για τρίτη συνεχόμενη φορά, ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε ένα διπλό για τη νέα του ομάδα. Ο Αργεντινός έδωσε το προβάδισμα στην Ίντερ Μαϊάμι απέναντι στην FC Dallas ήδη από το 6ο λεπτό: Μετά από ασίστ του Ζόρντι Άλμπα, έσπρωξε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία με το αριστερό του πόδι, όπως κάνει συχνά.

Το Ντάλας χρειάστηκε λίγο χρόνο, αλλά γύρισε το ματς πριν από την ανάπαυλα: Ο Κουινιόν (37.) και ο Καμούνγκο (45.) σκόραραν για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αύξησαν το προβάδισμά τους μετά την ανάπαυλα: Ο Βελάσκο (63.) έκανε το 3:1, το γκολ του Κρεμάσι για το Μαϊάμι (65.) ακολούθησε αυτογκόλ του Τέιλορ (68.).

Με το ελεύθερο σουτ του Μέσι ισοφαρίζει

Αποτέλεσμα ήταν το Μαϊάμι να μείνει πίσω με 4-2 στην τελευταία περίοδο. Ωστόσο, ένα ακόμη αυτογκόλ, αυτή τη φορά από την άλλη πλευρά από τον Φαρφάν (80ο), έφερε την ομάδα του προπονητή Τζεράρντο Μαρτίνο ξανά στο τέρμα. Στη συνέχεια, ο Μέσι ισοφάρισε στο 85ο λεπτό: όπως και στο ντεμπούτο του με το Μαϊάμι, ο παγκόσμιος πρωταθλητής σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στα πέναλτι που ακολούθησαν, το Μαϊάμι επικράτησε, με τον Μέσι να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, όπως και ο Σέρχιο Μπούσκετς, παλιός συμπαίκτης του Μέσι στην Μπαρτσελόνα. Στα προημιτελικά, η ομάδα της Φλόριντα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα μεταξύ της Charlotte FC και της Huston Dynamo FC το ερχόμενο Σάββατο.