сряда, май 8, 2024
HomeMotorsportsWSBK Асен (спринт): Топрак Разгатлиоглу е задминат!

WSBK Асен (спринт): Топрак Разгатлиоглу е задминат!

Алваро Баутиста печели състезанието Superpole на Световния шампионат по супербайк в Асен – пилотът на BMW Топрак Разгатлиоглу се бори с пролеми и е задминат

Заводският пилот на Ducati Алваро Баутиста спечели състезанието Superpole в Световния шампионат по мотоциклетизъм Superbike в Асен. След труден старт световният шампион показа впечатляващо състезание, за да навакса изоставането си, и явно надделя над съотборника си Николо Булега. Подиумът бе допълнен от пилота на Kawasaki Алекс Лоус

Джонатан Реа (Yamaha) стартира спринтовото състезание от полпозишън. Първата редица на стартовата решетка бе допълнена от Николо Булега (Ducati) и Топрак Разгатлиоглу (BMW). Алваро Баутиста (Ducati) трябваше да стартира в състезанието за Суперпол от P7 на трета редица.

Температурата на старта бе зимни 7°C. В неделя сутринта асфалтът се беше затоплил до 13°C. За разлика от съботното състезание, пистата беше напълно суха. Всички пилоти използваха задна гума SCQ

Николо Булега се откъсва след старта

Николо Булега излезе начело на старта. Топрак Разгатлиоглу се придвижи на втора позиция. Полякът Джонатан Риа се смъкна до трета позиция, но след няколко завоя изпревари Разгатлиоглу. Големият губещ в първата обиколка беше световният шампион Алваро Баутиста, който след грешка се смъкна до P8.

В началото на състезанието Николо Булега се откъсна леко в челото. Джонатан Реа не успя да поддържа темпото. Топрак Разгатлиоглу го изпревари във втората обиколка, но след това допусна грешка и загуби две позиции. Освен Джонатан Реа го изпревари и Алекс Лоус. Николо Булега се възползва от хаоса в групата на преследвачите, за да се отдалечи още повече

Топрак Разгатлиоглу е изпреварен след няколко обиколки

След три обиколки Булега имаше преднина от 1,6 секунди. Разгатлиоглу избута Лоус и се опита да изпревари и Реа. Този план обаче не се получи. Разгатлиоглу отново бе атакуван от Лоус, който се придвижи до P3. Малко по-късно Реми Гарднър (GRT Yamaha) също го изпревари и Разгатлиоглу остана едва пети.

Времената за обиколка на Разгатлиоглу се сринаха. Очевидно имаше проблем с BMW M1000RR на турския пилот. Баутиста го затвори отзад и го изпревари в средата на дистанцията. Нещата се влошиха още повече за Разгатлиоглу. Сам Лоус (Marc-VDS-Ducati) упражни натиск. Разгатлиоглу беше най-бавният пилот в топ 10 и загуби още позиции

Алваро Баутиста преминава през полето и печели победата

Булега контролираше темпото отпред. Зад него нещата се развихриха в седмата обиколка, когато Баутиста изпревари Алекс Лоус и Джонатан Реа в рамките на няколко завоя. Това изведе двете заводски Ducati-та напред. Булега обаче вече имаше преднина от над три секунди.

Баутиста засили темпото и с големи крачки се доближи до Булега. Две обиколки преди края на състезанието преднината на Булега беше само 1,2 секунди. Булега поставяше средни времена от 1’34 сек, докато останалите от топ 10 постигаха само 1’36 сек.

В предпоследната обиколка световният шампион пое водачеството и стигна до втората си победа за сезона. Това изтласка Баутиста на върха в класирането на шампионата. Булега се бореше с тъпи оръжия и бързо изгуби контакт със своя съотборник. С Р2 новобранецът си осигури важни точки за шампионата

Алекс Лоус завоюва подиум за Kawasaki

Зад двете заводски Ducati се разрази ожесточена битка за последното място на подиума. Реми Гарднър се бори в дуел с Алекс Лоус и Джонатан Реа. Лоус си осигури третото място с маневра във финалния шикан. Гарднър все още трябва да чака своя първи резултат в челната тройка в Световния шампионат на Супербайк.

Джонатан Реа завърши в топ 5 за първи път този сезон, но с петото си място бе едва вторият най-добър пилот на Yamaha. Съотборникът му Андреа Локатели се класира на 6-то място. Сам Лоус завърши спринта на седма позиция

Очарователен резултат за Toprak Razgatlioglu

Местният герой Михаел ван дер Марк (BMW) надделя над съотборника си Топрак Разгатлиоглу в заключителните етапи. С P9 Разгатлиоглу спечели само една скромна точка и трябва да стартира второто основно състезание от трета редица.

Сериозен неуспех за бившия световен шампион, който се стремеше към първата си победа в Ассен в неделя. След състезанието обтекателят на резервоара беше отстранен. Механиците на BMW търсеха причината за проблемите

Скот Рединг (Bonovo-BMW) излезе с празни ръце в спринта. Бившият вицешампион в световния шампионат завърши спринта на десета позиция пред съотборника си Гарет Герлоф. Доминик Егертер (GRT-Yamaha), който финишира 14-и, и Филип Йотл (GMT94-Yamaha), който завърши P19, също останаха без точки. Николас Спинели (Barni-Ducati), сензационният победител в първото състезание, завърши на 18-та позиция