сряда, май 15, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Дарлингтън: Джоуи Логано избутва Байрон настрани за ретро победа

NASCAR Дарлингтън: Джоуи Логано избутва Байрон настрани за ретро победа

На „уикенда за връщане към миналото“ в Дарлингтън Джоуи Логано избутва Уилям Байрон настрани в предпоследната обиколка, за да спечели първата си победа за сезона 2022 г.

Докато Формула 1 започна нова ера в неделя с премиерата на Гран при на Маями, NASCAR отново се върна към ретрото в Дарлингтън.

Джоуи Логано спечели Goodyear 400 като част от станалия вече традиционен „Уикенд за връщане към миналото“ на пистата Дарлингтън. Логано спечели състезанието със своя тъмночервен Penske-Ford със стартов номер 22, след като в предпоследната обиколка се удари в задната част на лидера Уилям Байрън (Hendrick-Chevrolet) и последният изгуби значително темпо.

В последните етапи Байрон бе с малко по-стари гуми от Логано и в първата си реакция след състезанието каза, че Логано е „просто идиот“. „Той прави това през цялото време. Не мисля, че може да спечели състезание по друг начин.“

Логано, разбира се, не приема обвиненията на Байрон. „Не ме пращаш в стената, без да си го върнеш“, каза пилотът на Penske за отмъщението и се зарадва на първата си победа за сезона. Между другото, тъмночервеният дизайн на неговия Ford Mustang е копие на този, с който Логано започва състезателната си кариера през 1995 г.

В квалификацията в събота Джоуи Логано спечели първия си полпозишън за сезона. Въпреки че поведе на старта, Чейс Елиът (Hendrick-Chevrolet) бе принуден да стартира отзад след катастрофа в квалификацията, както и Кевин Харвик (Stewart/Haas-Ford) и Дени Хамлин (Gibbs-Toyota) след късни промени по автомобила.

Половин обиколка след старта Кайл Ларсън (Hendrick-Chevrolet), който стартира от първа редица редом до спечелилия полпозишън Логано, веднага пое водачеството. Въпреки това Логано си върна лидерството по време на първия питстоп.

Етапни победи за Логано, Частейн – аут за Ларсън, Кеселовски, Кайл Буш

Докато Логано определяше темпото, Ларсън се бореше с Кайл Буш (Gibbs-Toyota) за втората позиция. При това Ларсън се завъртя, но не се удари никъде. След ранното завъртане в Доувър преди седмица и финиширането му на 6-то място, Ларсън този път нямаше да види карирания флаг. Повреда в задвижването доведе до оттегляне малко след завъртането.

В същото време Кайл Буш успя да отнеме лидерството на Логано при рестарта, след като Ларсън се завъртя. Тя бе предшествана от близък двубой в продължение на няколко обиколки. В последните обиколки на първия състезателен сегмент обаче Буш се бори със загуба на сцепление. Логано отново мина и спечели победата в Етап 1, изпреварвайки Рос Частейн (Trackhouse-Chevrolet) и Кристофър Бел (Gibbs-Toyota).

Етап 2 беше доминиран от дълъг пробег със зелен флаг. Мартин Трюкс младши (Gibbs-Toyota) пое лидерството от Джоуи Логано при спирането на зеления флаг. Вторият сегмент на състезанието обаче не премина изцяло под зелен цвят. Кайл Буш не успя да избегне катастрофата с изостаналия Брад Кеселовски (RFK-Ford) след пробив.

И за Буш, и за Кеселовски състезанието приключи със злополучната катастрофа. Отпред Частейн спечели краткия спринт до флага на втория етап, изпреварвайки Трюкс младши и Логано.

Етап 3: катастрофа на Частейн в битката за лидерство

Заключителният сегмент на състезанието започна с водачеството на Дени Хамлин, който стартира състезанието от задната част на полето. Той бе изпратен най-бързо от екипажа на Гибс по време на предупредителния питстоп. При рестартирането Хамлин се изправи срещу Рос Частейн, но не за дълго.

В близкия двубой Частейн загуби пътя си по подобен начин, както Кайл Ларсън в двубоя с Кайл Буш в Етап 1. За разлика от Ларсън обаче Частейн не просто се завъртя. Шофьорът на Trackhouse се удари във вътрешната бариера на пистата и отпадна от състезанието.

Както в Етап 2, така и в Етап 3 имаше серия от спирания със зелен флаг. След това лидер стана Тайлър Редик (Childress-Chevrolet). Когато 40 обиколки преди края имаше още един жълт флаг заради катастрофата на Алекс Боуман (Hendrick-Chevrolet), времето на Редик беше подходящо за него. Но на питлейна Джоуи Логано беше най-бърз при излизането от линията, което го върна начело.

Авария с девет автомобила предвещава последния етап

Само няколко секунди след рестартирането жълтата светлина отново светна. Причината беше катастрофа в предната част на средната зона, която извади от състезанието пилота на Gibbs Мартин Трюкс младши, дуото 23XI Буба Уолъс и Кърт Буш, както и пилота на Stewart/Haas Коул Къстър. И четиримата се удариха във вътрешната бариера на задната права. В катастрофата са участвали девет автомобила.

На рестарта след най-голямата катастрофа за деня Логано изгуби водачеството от Уилям Байрън (Hendrick-Chevrolet). Байрон поведе до завой 3 на предпоследната обиколка. След това дойде маневрата на Логано, която накара Байрън да изгуби инерция и водачеството. Въпреки че Логано спечели първата си победа за сезона, Байрън все пак се смъкна до 13-о място.

Второто място зае Тайлър Редик за пети път в кариерата си в Купата и за трети път през този сезон, като продължава да чака първата си победа. Джъстин Хейли (Каулиг Шевролет) завърши на трето място.

В редиците на фаворитите Кевин Харвик, Чейс Елиът и Дени Хамлин, които стартираха от задната част на полето, Харвик в крайна сметка се класира най-добре на четвърто място. Елиът (P5) и Хамлин (P21) бяха замесени в катастрофата с девет автомобила малко преди края на състезанието.

Следващата спирка в календара на NASCAR Cup за 2022 г. е Канзас Спийдуей в Канзас Сити следващата неделя (15 май).