вторник, април 30, 2024
HomeMotorsportsMotoE Assen: Егертер спечели първото състезание след луда битка

MotoE Assen: Егертер спечели първото състезание след луда битка

Доминик Егертер спечели третото си поредно състезание в MotoE – в Асен швейцарецът едва удържа на Ерик Гранадо и Матиа Казадей

Шапката на Доминик Егертер: след двойната победа в Муджело швейцарецът от германския отбор IntactGP спечели и първото състезание от MotoE в Асен. Във вълнуваща битка до финала той изпревари Ерик Гранадо (LCR) и Матия Казадей (Pons).

Aegerter стартира състезанието с осем обиколки от полпозишън, но загуби старта от Матео Ферари (Gresini) и беше едва четвърти в първия завой. Но тъй като Гранадо и Касадей допуснаха грешки пред него, той бързо зае отново второто място.

Заедно те преследваха Ferrari, който не успя да се откъсне чувствително и в края на четвъртата обиколка изгуби преднината си пред Granado в завой 15. Гранадо изпревари Егертер на същото място обиколка по-рано, а сега се бореше с Касадей и същевременно оказваше натиск върху Ferrari.

Шампионът в MotoE за 2019 г. бавно изгуби търпение и се върна назад, след като допусна грешка. В същото време в челото битката за победата между Гранадо, Егертер и Казадей се изостряше, тъй като в последните етапи те си разменяха позициите.

В последната обиколка Касадеи излезе начело. Решителната атака дойде няколко метра преди финалната линия: Егертер набра скорост от външната страна на завой 15, за да изпревари Касадеи във финалния шикан и да поведе.

Докато Касадеи вече беше ядосан от загубата на победата, той не забеляза как Гранадо го задмина отдясно. В крайна сметка първите трима бяха разделени само от 0,081 секунди.

„Много съм щастлива. Вчера полпозишън, а днес победа“, коментира победата си в Ассен Егертер, след като пресече финалната линия, и подчерта: „Не беше лесна победа. Битката беше голяма, както обикновено става в състезанията от MotoE. В края някои не знаеха, че вече сме видели карирания флаг.“

„Имаше пълна атака във всичките осем обиколки. Не сте получили нищо от никого. Беше страхотна битка. Много съм щастлив, че спечелих и наваксах пет точки.“ В генералното класиране швейцарецът увеличи преднината си пред Гранадо на 34 точки.

Jeremy Alcoba (Aspar) отпадна малко преди края на състезанието. В резултат на това Ferrari наследи четвъртото място. Ектор Гарсо (Tech 3) допълни челната петица, а Микел Понс (LCR), Николо Канепа, Брадли Смит (и двамата RNF), Хорхе Торес (Pons) и Кевин Занони (SIC58) бяха от шесто до десето място.

Другото състезание от MotoE е насрочено за Асен в неделя от 15:30 ч. Холандската писта е третата последна спирка за сезона преди Спилбърг и Сан Марино.