неделя, май 5, 2024
HomePremier LeagueMan City се изплъзва още повече: Aston Villa демистифицира носителите на требъл

Man City се изплъзва още повече: Aston Villa демистифицира носителите на требъл

Манчестър Сити се задъхва. В преследващия двубой в Астън Вила шампионите показаха редица слабости, както правят напоследък, изглеждаха твърде безобидни най-вече в атака и дори трябваше да позволят на Вила да ги изпревари в таблицата след поражението с 1:0. МанСити са едва четвърти

Астън Вила и Манчестър Сити се срещнаха за 160-и път в сряда. Особено за небесносините, които бяха спечелили само един от последните си четири мача, двубоят на преследвачите беше важен мач. Треньорът Пеп Гуардиола направи две промени след емоционалната въртележка при равенството 3:3 срещу Тотнъм Хотспър, като включи Стоунс и Луис на мястото на Родри (отстранен от игра с жълт картон) и Доку (не е в състава).

Вилианците също се бяха разписали наскоро, но равенството 2:2 в Борнемут беше и петият им пореден състезателен мач без поражение (4-1-0). Не е изненадващо, че треньорът Унай Емери не видя причина да прави промени, като единствено Камара започна на мястото на Заниоло (скамейка).

Планът на Емери работи

Вила беше загубила само един от последните си дванадесет състезателни мача, така че посрещна шампионите с широки гърди – и бързо показа, че е равностойна на Сити. Клубът от Бирмингам блесна от самото начало с високо темпо, внимателен колектив и силна преса.

Отборът на Емери многократно придобиваше превес в средата на терена срещу гостите, които не бяха напълно безгрешни, и създаде повече шансове, въпреки че имаше по-малък дял от играта: Дигне (4), Бейли (6, 22), Конса (29), Тилеманс (33) и Дъглас Луис (41) пропуснаха няколко първокласни възможности.

А Манчестър? В 11-ата минута Хааланд имаше две мегавъзможности в рамките на няколко секунди, но първо не успя да вкара с крак, а малко след това и с глава срещу стража на Вила Мартинес, който реагира остро. Иначе в атака нямаше какво да се види от небесносините, отчасти защото те не успяха да се справят с агресивната преса на противника в центъра и съответно не успяха да изградят играта с обичайната си увереност. В крайна сметка гостите, които на моменти бяха крайно разочароващи, можеха дори да се радват, че резултатът на полувремето беше 0:0

Интензитетът остава, но шансовете са по-малко

Не е тайна, че не можеш да поддържаш темпото, което Вила показа през първото полувреме, в продължение на 90 минути – и това беше очевидно след почивката. През второто полувреме Сити овладя по-добре играта, докато Вила стана по-склонна към грешки. В резултат на това, въпреки продължаващата висока интензивност, липсваше импулс в атака, а следователно и добри завършващи удари.

Това се промени в 74-ата минута, когато Гвардиола не успя да овладее Бейли, който нахлуваше в средата на терена, след което беше натоварен и ямаецът имаше късмет, че Рубен Диас отрази безобидния му удар с десния крак в собствената си врата. Това беше шок за небесносините, от който те така и не се възстановиха. Вила дори можеше да стигне и до още един гол, но Едерсон спаси силен удар на Дъглас Луис (78′), за да запази мача отворен до края – но нищо повече.

След десет години и 13 неуспешни опита (0-2-11) Астън Вила най-накрая записа първата си победа срещу Сити от 28 септември 2013 г. насам (3:2), която изтласка отбора на Емери пред „гражданите“ на трето място. Затова виланите могат да се впуснат в следващия си сблъсък срещу лидера в лигата ФК Арсенал на „Вила Парк“ в събота (18:30 ч.) с голяма увереност. Ман Сити се изправя срещу Лутън Таун на следващия ден (15:00 ч.).