неделя, май 12, 2024
HomeMotorsportsGTWC Brands Hatch: Първи точки за Роси при победите на Ferrari и...

GTWC Brands Hatch: Първи точки за Роси при победите на Ferrari и AMG

Докато AF Corse и ASP печелят победите в GTWC Europe на пистата Brands Hatch, WRT се борят – Роси е намерил слабото място в себе си

Валентино Роси спечели първите си точки в GT World Challenge (GTWC) Europe миналия уикенд. Бившата легенда на MotoGP завърши 13-и и 8-и в двете едночасови състезания на пистата Брандс Хеч в Кент. По този начин той спечели първите си точки в GTWC в състезание 2 заедно с Фредерик Вервиш в 46 WRT Audi.

В първото състезание (резултат!) деветкратният световен шампион по мотоциклетизъм, който стартира от 17-о място на стартовата решетка, едва избегна сблъсък с четири автомобила, който извади от състезанието двама от съотборниците му. Той обаче не успя да задържи спечеленото по този начин 14-о място; загуби една позиция от Оливър Уилкинсън с Jota-McLaren 38 (Уилкинсън/Бел), който година по-рано катастрофира зрелищно в гората.

Роси премина на 15-а позиция пред Вервиш, който отново излезе на пистата 13-и. Той също завърши на тази позиция, като по този начин пропусна точките.

Вервиш стартира второто състезание (резултат!) от десета позиция на стартовата решетка. Белгиецът задържа това положение през първата част на състезанието и го предаде на Роси. Благодарение на бързата работа на екипажа в бокса WRT Audi 46 отново се изкачи с две места. Роси се прибра на осма позиция.

Италианецът знае точно върху какво още трябва да работи: „По време на тестовете можеш да се съсредоточиш върху това да избуташ автомобила [бавно] до лимита. По време на състезателен уикенд и особено по време на състезание е различно. Нямаш пет обиколки, за да се успокоиш. Трябва да излезеш на пистата и да направиш възможно най-бързата обиколка.“

Това не е толкова лесно, когато около теб има много автомобили – продължи 43-годишният пилот. „За мен все още има голяма разлика с добрите пилоти в тази точка. Все още трябва да работя върху това.“

Темпото на

Rossi се увеличи, когато той бе подложен на натиск от Томас Друе с № 87 ASP Mercedes (Друе/Стивънсън). Той увеличи темпото си и в заключителните етапи направи няколко обиколки в диапазона 1:23 мин. Тук се намираха и времената на най-добрите пилоти. Той задържа Дроуе на 0,7 секунди зад себе си. Това обаче беше напразно, защото ASP-Mercedes все пак получи наказание за време, което го изхвърли от точките.

„Успях да подобря времената си за обиколка, особено в края на състезанието, когато се чувствах по-комфортно в автомобила и на пистата. Наистина ми хареса“, каза Роси за финалните етапи на второто състезание.

Времената за обиколка в квалификацията и състезанието показват какво иска да каже Роси: отнема му твърде много време, за да набере скорост. В кратките квалификационни сесии, в които гумата достига върхови стойности само за една или две обиколки, той явно не успява да постигне времената на Вервиш. В състезанието той се доближава до белгиеца.

В квалификациите Вервиш беше с над три четвърти от секундата по-бърз от „доктора“ (1:22.956 срещу 1:22.173 минути). Във второто състезание най-бързата обиколка на Вервиш е 1:23.704, а на Роси – 1:23.852 минути. Липсват данни за състезание 1, тъй като GTWC Europe не е предоставила съответния график.

Първа победа на Ferrari в Sprint Cup от 2015 г. насам

Победите отидоха при съответните пилоти, които спечелиха от старт до финал на изпитаната във времето писта във Великобритания. Така в първото състезание Улисе де Поу и Пиер Александър Жан осигуриха първата победа на Ferrari в Sprint Cup от почти седем години насам – тогава Норберт Зидлер и Марко Зеефрид триумфираха с Ferrari 458 GT3 в Мизано.

Второ място зае WRT Audi 89 (Богуславски/Мартило).

Втора надпревара бе чиста за Тимур Богуславски и Рафаеле Марсиело в ASP-Mercedes. Второто място отново заеха Вантхур и Вайертс, които бяха еталон в WRT. Третото място зае ASP-Mercedes 88 (Gounon/Pla). Последното компенсира финиширането на подиума, тъй като дуото първоначално бе на второ място в първото състезание, а след това падна до P4 при спирането в бокса.

Следващото състезание от GTWC Europe отново е спринтьорски уикенд. От 13 до 15 май третият уикенд от сезона ще се проведе на бившата писта за Формула 1 Магни-Кур.