събота, април 27, 2024
HomeEsportseLigue 1: Lorient празнува втора титла във финалния реванш

eLigue 1: Lorient празнува втора титла във финалния реванш

FC Lorient е победител в eLigue 1 и шампион на Франция за втори пореден път. На финала се проведе реванш от 2021 г. – с двама братя в центъра на вниманието.

Клубът от Бретан вече беше завършил груповата фаза на клубното състезание на върха: Лориен имаше седем победи и две поражения срещу деветте си съперника, а благодарение на 21 точки беше начело на таблицата – с три точки пред Олимпик Марсилия. Този резултат означаваше директно участие в полуфиналите и за двата отбора.

Превъзходството продължи и във фазата на нокаут. Лориен се изправи срещу победителя в първия четвъртфинал Пари Сен Жермен, а Марсилия срещна ОСК Лил. И в двата мача фаворитите спечелиха с 3:2 във формат „най-добър от пет“, а мечтаният финал между Лориен и Марсилия беше перфектен – също и реваншът от 2021 г.

Финалът става семейно събитие

Тогава беше много равностойна среща, в която западнофренците спечелиха титлата с 3:2. Решението през следващата година е малко по-малко напрегнато, въпреки че този път са необходими дори четири победи във финалната среща. Състезателната система предвиждаше първо два мача на сингъл, а след това два мача на двойки.

От страна на Lorient се състезаваха Julien ‘Fouma’ Perbal и Leandro ‘LJRPeixoto’ Peixoto, а Marseille изпрати в надпреварата Samy ‘Samylumine’ Bakhti и Diogo ‘DPeixoto7’ Peixoto. Особено взривоопасно: „LJRPeixoto“ и „DPeixoto7“ всъщност са братя, те се срещнаха директно в първия двубой на сингъл – финалът се превърна в семейна афера.

Lorient превъзхожда след изравняване в 2vs2

И по-малкият брат демонстрира впечатляваща игра: „LJRPeixoto“ даде на Lorient преднина от 3:1 благодарение на силното си представяне, следван от „Fouma“ и „Samylumine“. След 120 минути игра резултатът беше 1:1, но представителят на Марсилия надделя с 4:2 при дузпите, за да изравни общия резултат.

Трети и четвърти гейм се изиграха на двойки, като две минимални победи (1:0 и 2:1) дадоха на Лориен първата точка в петия гейм. И разбира се, мачът отново беше „LJRPeixoto“ срещу „DPeixoto7“. Натискът беше върху по-големия брат на Олимпик, който не можеше да си позволи ново поражение.

Последно 2-1 подпечата титлите отзад напред

Стартът се разви много зле за Диого: той отново изостана само след единадесет минути. 23-годишният играч обаче устоя на заплахата от поражение и малко по-късно изравни. Играта остана равностойна, без видимо предимство за нито един от двамата до заключителните етапи.

В 82-ата минута „LJRPeixoto“ отбеляза щастливо попадение, но „DPeixoto7“ не успя да коригира резултата на 1:2. Няколко минути преди последния съдийски сигнал той отново се провали срещу вратаря на професионалния Лориен, малко след което защитата на титлата беше сигурна. Диого изглеждаше разтърсен от изпуснатата победа в Лига 1, но поздрави брат си сърдечно.

ФК Лориен е първият клуб, който печели два пъти подред френското първенство по футбол. „Fouma“ и „LJRPeixoto“ демонстрираха превъзходството си в груповата фаза, полуфиналите и финала. И ако клубът от Бретан успее да задържи дуото от организацията Atlantide Wave, нищо няма да попречи на трети опит през 2023 г.