четвъртък, май 2, 2024
HomeMotorsportsDTM квалификация Спа 1: Porsche заема първа редица на стартовата решетка, лидерът...

DTM квалификация Спа 1: Porsche заема първа редица на стартовата решетка, лидерът в DTM е далеч назад

Първи DTM пол за пилота на SSR Porsche Денис Олсен, който надделява над колегата си от марката Томас Прейнинг: Лукас Ауер е трети, съперниците му за титлата се препъват

Дъжд в съботната квалификация за DTM на пистата Спа-Франкоршамп – и Porsche атакува с високоскоростния 911 GT3 R: пилотът на SSR Денис Олсен си осигурява първия полпозишън в DTM с 2:30.488, изпреварвайки колегата си от марката Бернхард Томас Прейнинг, който изостава с 0,146 секунди

Каква е тайната на норвежеца? „Може би днес станах с правилния крак“, шегува се той пред „ran.de“. „Не, честно казано, отборът ми създаде добър автомобил. Събудихме се и видяхме, че има голяма вероятност да вали. И ние определено си свършихме работата.“

Олсен казва, че състезанието, за което прогнозата за времето гласи, че може да вали, сега ще бъде „предизвикателство“.

Радиопроблеми с Ауер: „Беше малко сляп „

Това е свързано и с непредсказуемата ситуация: „Времето изглежда нестабилно. Тази сутрин валя много дъжд, който вече спря. Това оказва голямо влияние на пистата по отношение на налягането в гумите. Със сигурност ще бъде трудно за гумите, когато изсъхне. Тогава се появява стратегията. Надявам се, че ще вземем правилното решение.“

На трето място се класира пилотът на Winward Mercedes Лукас Ауер, който изостана с 0,146 секунди от темпото. „Това беше една добра квалификация“, заяви австриецът пред „ran.de“ с радост. „Но съм малко недоволен, защото имаме проблеми с радиото. А в тези условия е много важно да сте на правилното място в правилното време. Бях малко сляп.“

Ауер предупреждава и за счупване на гумите

Ако по време на състезанието засъхне, както в последните минути на квалификацията, Ауер също предупреждава за потенциални проблеми с гумите: „Беше толкова брутално. Гумите имат максимален ресурс от една обиколка и след това падат като луди.“ Затова, казва той, трябва да измислите нещо по отношение на налягането на въздуха и защитата на гумите.

В квалификациите обаче това проработи за Ауер, който зае третото място в шампионата и спечели още една точка с третото място на стартовата решетка, докато съперниците му за титлата не успяха да завършат отпред.

Само 22-ро място: недоумение за лидера в DTM ван дер Линде

Лидерът на

DTM Шелдън ван дер Линде трябваше да се задоволи с 22-ро място в Schubert-BMW, изоставайки на 2,650 секунди, но това го постави само на две позиции зад неговия преследвач Мирко Бортолоти в Grasser-Lamborghini. Въпреки това южноафриканецът не можеше да се справи. На въпроса на „ran.de“ защо е толкова назад, той отговори: „Ако знаех отговора, сигурно щях да съм отпред.“

Впрочем той намеква, че условията не са били идеални за M4 GT3, тъй като Марко Витман, най-добрият пилот на BMW на 17-о място, също изостава на 1,774 сек. „BMW просто не работеше днес“, казва ван дер Линде. „Някак си нямах преден мост, имах много недозавиване.“

След първия му опит нещата изглеждаха още по-зле: „Бях трети или нещо подобно“, казва пилотът на Schubert-BMW. „И също така във втория манш с новите гуми не тръгна напред. Нямам представа какво се случва. Разочарован съм.“

Единственият положителен аспект: „Хубаво е, че Мирко също е отзад“, казва ван дер Линде, гледайки към шампионата – и към първия си преследвач. И се надява на сухи условия поне по време на състезанието: „Защото си мисля: ако отново завали, ще изостанем много.“

Rast печели две места поради понижение

На малко по-добра позиция от ван дер Линде и Бортолоти – вторият най-добър пилот на Lamborghini след Клеменс Шмид на 19-о място – беше пилотът на Abt Audi Рене Раст, който е четвърти в шампионата и завърши единадесети в квалификациите.

Поради понижаването на пилота на Winward-Mercedes Давид Шумахер и пилота на GruppeM-Mercedes Маро Енгел, които са понижени с по пет позиции на стартовата решетка заради сблъсъци на Нюрбургринг и стартират от единадесета и дванадесета позиция, Раст се придвижва до девето място.

Победителят от „Нюрбургринг“ и пилот на HRT-Mercedes Лука Щолц, който също все още има шансове за петото място в шампионата, също не завърши в челото – 15-и. Квалификацията беше прекъсната на полувремето заради завъртане на пилота на Abt Audi Келвин ван дер Линде, който се завъртя на завоя Пухон.

Късмет за Келвин ван дер Линде след завъртане

„Тази бяла линия е боядисана и щом карате по нея, вече нямате никакво сцепление“, описва той инцидента си пред „ran.de“. „Изчаках влекача и слава Богу, нямаше червен флаг. В противен случай и моята обиколка щеше да бъде отменена тогава.“

Рейс директорът Скот Елкинс обаче го остави в жълт цвят на цялото трасе и Audi беше извадено от чакъла, за да продължи сесията. В крайна сметка южноафриканецът завърши на осмо място като най-добрия пилот на Audi.

„От автомобилите със средноразположен двигател ние се справихме най-добре“, не остана недоволен братът на Шелдън ван дер Линде – предполагайки, че Audi, Lamborghini и Ferrari не са имали непременно предимство в тези условия.

В края на квалификацията пилотът на Rosberg-Audi Дев Гор също записа завъртане, което означаваше, че времената не се подобриха в последните секунди. Стартът на състезанието ще бъде даден в 13:30 ч.