вторник, март 19, 2024
HomeFootball5:0 срещу Хееренвеен: Ajax защити титлата си

5:0 срещу Хееренвеен: Ajax защити титлата си

Ajax Amsterdam отново е шампион на Холандия. В сряда вечерта единайсетте на треньора Ерик тен Хаг спечелиха с 5:0 срещу SC Heerenveen, за да защитят титлата си в Ередивизие.

Когато съдията Алард Линдхаут наду свирката си за последен път в сряда вечерта, когато Аякс Амстердам се бе справил по този начин, резервите на старите и новите шампиони нахлуха на терена с червено-бели фланелки. Върху тях са изписани задният номер 36 и думите „kampioen“, холандската дума за „шампион“.

36 пъти Аякс вече е печелил Ередивизие – много повече от всеки друг клуб в Холандия. Този път, когато титлата отново отиде в Амстердам, дълго време надпреварата между отбора на Ерик тен Хаг и ПСВ Айндховен беше изключително равностойна, но в крайна сметка шампионската титла отново отиде при Аякс.

Ajax са невероятно ефективни

Макар че решителният мач в сряда вечер не беше блестящ, старите и новите носители на титлата все пак продължиха да впечатляват с класата си срещу Хееренвеен. През първото полувреме Аякс създаде само три шанса за гол – но се възползва от всички. Първо се разписа Таляфико (19-и), после Бергхуис (33-и), а след това бившият играч на Франкфурт Халер също вкара от дузпа (38-и).

Хееренвеен се защитаваше добре дълго време, но на полувремето все още изоставаше безнадеждно. След почивката Бергхуис можеше да направи нещата още по-ясни (49-та минута), след това Стекеленбург трябваше да се намесва за първи път на другата страна (72-та минута), преди резервата Кудус да удари напречната греда на Хееренвеен (75-та минута).

В заключителната фаза нещата станаха още по-ясни: Броббей направи 4:0 (85.) с удар с крак, а пет минути по-късно Алварес сложи край на всичко, като подложи крак на удар на Броббей и отклони топката под напречната греда – 5:0 (90.).