четвъртък, май 2, 2024
HomeBundesligaЯростно първо полувреме: Лайпциг празнува поредната си гръмка победа

Яростно първо полувреме: Лайпциг празнува поредната си гръмка победа

RB Лайпциг постигна важна победа в надпреварата за Шампионската лига. При победата с 3:0 над TSG Хофенхайм саксонците вкараха всичките си голове преди дузпата на полувремето.

Треньорът на Лайпциг Доменико Тедеско направи пет промени в стартовата си единайсеторка след равенството 1:1 с Аталанта Бергамо в Лига Европа: Симакан, Мукиеле, Форсберг, Шобошлай и Халстенберг започнаха вместо Клостерман, Хенрихс, Анхелино, Дани Олмо и Силва (всички на пейката). Последният отпразнува завръщането си в стартовата единайсеторка след 323 дни.

Треньорът на Хофенхайм Себастиан Хьонес трябваше да се справя без много играчи заради отстранявания, инфекции с корона и контузии. Затова той смени четири позиции след 1:2 срещу VfL Bochum: Ричардс, Нордтвейт, Пош и Рътър преминаха в стартовия състав на мястото на Акпогума, Фогт, Раум (всички с жълти картони) и Грилич (мускулна контузия) – по този начин цялата задна линия от трима души беше подновена.

Nkunku изведе RB на победния път в началото

Промените очевидно създадоха проблеми на посетителите. Хофенхайм трудно намери пътя към победата и допусна първия гол само след пет минути. Свободният удар на Нкунку от Szoboszlai остави Кадерабек непокрит и той стреля в мрежата. РБ обаче останаха разколебани, тъй като съдията Бастиан Данкерт не призна гола заради това, което смяташе, че е офсайд на Нкунку – ВАР отмени решението.

С преднина зад гърба си саксонците доминираха в играта и водеха топката също толкова добре, колкото и противниците им. Въпреки това отборът на Лайпциг стана опасен главно чрез стандарти или контраатаки. Една контраатака в крайна сметка доведе до 2:0: топката на Лаймер се отби доста случайно в Халстенберг, който я вкара в далечния ъгъл (20-и).

Само четири минути по-късно ситуацията можеше да бъде още по-горчива от гледна точка на TSG, но Бауман парира удар на Мукиеле след свободен удар.

Szoboszlai внесе предварителното решение преди почивката

След тази сцена домакините забавиха малко темпото, оттеглиха се в собствената си половина и оставиха топката на Kraichgauers. TSG трудно създаваше шансове срещу хванатите за ръце играчи на Лайпциг. Само един свободен удар на Крамарич създаде кратка опасност в шестнайсетина на РБ (40-та минута).

Изглеждаше сякаш и двата отбора вече са се примирили с преднината от 2:0 на почивката, но тогава Симакан получи много пространство при контраатака отдясно. След пресичането му топката попадна в Нкунку, който вкара от близко разстояние – така французинът стана вторият играч в Бундеслигата след Санчо, вкарал и подготвил поне 15 гола за един сезон.

След подновяването на играта тя се изравни още повече. През по-голямата част от времето краищарите оставяха топката да циркулира в собствената им половина и не навлизаха опасно в последната третина. Въпреки че РБ инвестира много по-малко, отколкото в началните етапи на мача, той все пак успя да стигне на два пъти до гол: Шобошлай (74-и) и резервата Дани Олмо (83-и) пропуснаха от обещаващи позиции. Поради тази причина резултатът остана 3:0 до края.

TSG вече е на седем точки зад RB

Победителят отдалечава Лайпциг от преките им съперници в надпреварата за Шампионската лига на седем точки. За Хофенхайм, който загуби за трети пореден път, първото място в елита вече е далечен спомен.