събота, май 11, 2024
HomeBasketballЯпония и Южен Судан резервират билет за Олимпийските игри

Япония и Южен Судан резервират билет за Олимпийските игри

Двата домакина на Световното първенство Япония и Филипините отпаднаха от турнира с победа. За Япония и Южен Судан финалните победи бяха равносилни на олимпийска квалификация.

Баскетболистите на Южен Судан се класираха за Олимпийските игри в Париж през 2024 г. при дебюта си на Световната купа. Отборът, воден от Карлик Джоунс от Чикаго Булс, победи Ангола със 101:78 (53:39) в кръга за класиране в Манила/Филипините и завърши турнира като най-добрия африкански отбор.

Южен Судан бе отпразнувал първата си победа на Световната купа в предварителния кръг срещу Китай (89:69), но не успя да стигне до междинния кръг като трети в група В. Отборът бе класиран на 17-о място в света. В кръга за местата от 17 до 32 победата над съдомакина Филипините (87:68) вече предшестваше победата над Ангола.

Само един участник от Африка успя да си резервира директен билет за световното първенство в Париж. Срещу Ангола пойнт гардът Джоунс (25 г.) беше най-изявеният човек за световния № 62 с 26 точки, 15 асистенции и 7 борби. Джоунс беше обявен за най-полезен играч (MVP) на Лигата за развитие на НБА G League през миналия сезон с фланелката на фермерския отбор на Чикаго Windy City Bulls.

Успешен финал на Световната купа за Япония и Филипините

Япония също така се класира за Летните олимпийски игри през следващата година. Откриващите съперници на германския отбор си осигуриха място в квотата за Океания с победа над Кабо Верде с 80:71 (50:37). Билети получават двата най-добри европейски отбора на Световното първенство, а Германската баскетболна асоциация (DBB) все още има шансове като четвъртфиналист.

Филипините, втората от трите страни домакини на тазгодишното Световно първенство по баскетбол, също отбелязаха успешен край на Световната купа. В последния си мач те спечелиха първия си мач на Световното първенство, побеждавайки Китай с 96:75. За това трябваше да благодарят на играча от НБА Джордан Кларксън (Юта Джаз), който се развихри напълно през третата четвърт и за четири минути отбеляза 20 точки. 31-годишният играч завърши с 34 точки (11/18 от игра, 5/10 тройки).