петък, май 10, 2024
HomeMotorsportsФормула E Мексико 2024: Паскал Верлайн печели след часове на напрежение

Формула E Мексико 2024: Паскал Верлайн печели след часове на напрежение

Пилотът на Порше Паскал Верлайн стига до победата в откриващото състезание на Формула Е 2024 в Мексико Сити, за която след това трябва да се притеснява в продължение на часове

Паскал Верлайн е първият победител във Формула Е за сезон 2024 г. Заводският пилот на Porsche кара от полпозишън до победата в Е-Приз в Мексико Сити на Autodromo Hermanos Rodriguez в събота. Въпреки това бяха необходими почти четири часа след пресичането на финалната линия, преди триумфът на германеца да бъде официално финализиран.

По време на състезанието стана ясно, че срещу Верелайн и защитаващия титлата си Джейк Денис от клиентския отбор на Porsche Andretti е започнало разследване за нарушение на техническия правилник.

По-конкретно, обвинението е за „неспазване на хомологираната решетка за първичните педали“. След състезанието телеметричните данни от автомобила на Верлайн бяха анализирани. След часове на обсъждане стюардите стигнаха до заключението, че не е имало нарушение на правилата и потвърдиха победата на Верлайн и деветото място на Денис.

Вехрейн поведе от полпозишън след старта и само за кратко трябваше да го отстъпи на пилота на Envision Себастиен Буеми след двете активирания на режима за атака. Въпреки това Вехрейн си върна лидерството и в крайна сметка спечели с комфортна преднина пред Буеми. Ник Касиди (Jaguar) завърши трети.

„Състезанието не беше лесно, вероятно изглеждаше по-лесно, отколкото беше, защото бях начело през по-голямата част от състезанието“, каза Вехрейн. „Не можех да спестявам много енергия, само по малко, за да постигна целта си.“

Максимилиан Гюнтер (Maserati-MSG) завърши на добро четвърто място в откриващото състезание за сезона, а Мич Еванс (Jaguar) бе пети. Жан-Ерик Верн (DS-Penske), Джейк Хюз (McLaren), Стофъл Вандоорн (DS-Penske) и Денис и Норман Нато (Andretti) допълниха топ 10.

Забравено юбилейно състезание за Абт

Немският отбор Abt преживя състезание, което трябваше да забрави, по време на своя 100-и старт във Формула Е. Лукас ди Граси трябваше да паркира своя автомобил във втората обиколка с повреда в спирачките. Съотборникът му Нико Мюлер се сблъска с Антонио Феликс да Коста (Porsche) в третата обиколка.

Докато Феликс да Коста впоследствие трябваше да паркира автомобила си със счупено предно окачване, Мюлер успя да продължи въпреки удара в бариерите, но не успя да завърши по-високо от 17-о място.

Сезонът на Формула Е през 2024 г. продължава след две седмици (26/27 януари) с две състезания на пистата „Дирия“ в столицата на Саудитска Арабия Рияд