неделя, май 5, 2024
HomeMotorsportsФлориан Шпенглер, единственият пилот от Трофея: "Малко разочароващо".

Флориан Шпенглер, единственият пилот от Трофея: „Малко разочароващо“.

Защо Флориан Шпенглер е изчезваща порода в ADAC GT Masters, как обобщава сезона си досега и къде може да се състезава в бъдеще

Флориан Шпенглер се радва на сезон 2022 в ADAC GT Masters досега, След шест от 14 състезания той и съотборникът му в Car Collection Audi Маркус Винкелхок все още чакат първия си резултат в топ 10 за годината.

Това почти се случи в последното състезание в неделя на Зандвоорт. Винкелхок предаде Audi-то на Шпенглер на пето място, но малко по-късно се сблъска с Лоренцо Ферари с № 48 Landgraf Mercedes и завърши на 14-о място.

„Вече съм забравил какво се случи в Ошерслебен. Ред Бул Ринг не беше толкова отдавна. За съжаление, имахме едно отпадане от състезанието след разбъркване в последната третина на състезанието, при което Маркус беше свален. Това също беше състезание, което трябва да се забрави. Второто състезание беше доста солидно с P11“, спомня си Шпенглер.

Кой има право на точки в класирането за трофеи?

33-годишният пилот е един от изчезващите в германския GT шампионат, тъй като е единственият пилот тази година, който има право да печели точки за класирането в Trophy. Спортният правилник на сериите определя кой изобщо има право да събира точки за класирането за трофея. Това е точно определено в член 6.4.

Там пише: „В класирането на ADAC GT Masters Trophy участват всички пилоти от следните категории: пилоти от категория Non-Professional, които са на възраст над 30 години пилоти от категория Semi-Professional, които са на възраст над 35 години „

Това важи само за Шпенглер през 2022 г., който „разбира се, вече гледа повече към общото класиране“. „Ако в квалификацията оставя зад себе си няколко момчета, които всъщност трябва да са пред мен, тогава вече съм горд. Но по принцип, когато си в класиране и си единственият там, е малко разочароващо.“

F

Флориан Шпенглер флиртува с програмата NLS

Как отново да спечелим повече пилоти за класирането в Trophy, Шпенглер обаче не знае решение и за това. Затова и той се оглежда за алтернативни програми за своето Audi R8 LMS GT3 evo II. Една от възможностите е пистата Нордшлайфе. Той със сигурност ще участва в друго състезание от VLN там „тази година“.

„Дали ще бъдат повече, все още не знаем.“ Във всеки случай пилотът на Car Collection вече познава сериите и пистата: „Веднъж съм карал GT3 там, поне в квалификациите. За съжаление шефът на отбора ни претърпя инцидент по време на състезанието. Но в квалификациите успяхме да се представим доста добре.“ Между другото, престоят датира от 12 октомври 2019 г.

По това време Шпенглер споделя Audi № 33 на EFP Car Collection by TECE с Елиа Ерхарт и споменатия вече шеф на отбора Петер Шмид. В квалификацията за 51-вото ADAC Barbarossapreis, тогава осми кръг от сезона, триото завърши на 12-о място.

Досега Шпенглер и Винкелхок са успели да подобрят този резултат само веднъж през настоящия сезон на ADAC GT Masters: В неделята на Спилбърг те завършиха на единадесето място. Дуото вече показа, че може да постигне още повече през втората половина на сезона.