неделя, април 28, 2024
HomeMotorsportsТрима пилоти от ADAC GT Masters печелят състезанието "24 часа на Спа

Трима пилоти от ADAC GT Masters печелят състезанието „24 часа на Спа

Голям триумф за пилотите на AMG Даниел Юнкадела, Рафаеле Марсиело и Жул Гунон – Ето как се представиха отборите на ADAC GT Masters в Спа

Mercedes-AMG най-накрая спечели дългоочакваната си първа победа от 2013 г. насам в „24-те часа на Спа“ – с трима пилоти от ADAC GT Masters. Пилоти от три различни автомобила от два отбора се обединиха в автомобила победител, който беше заявен от Auto Sport Promotion (ASP).

За Жул Гунон, шампион на ADAC GT Masters за 2017 г., това беше втора победа в класическото състезание за издръжливост в Ардените. Французинът вече спечели през 2017 г. с Audi. Той кара за Team ZVO в германския GT шампионат, също като съотборника си Даниел Юнкадела.

Рафаеле Марсиело, кандидат за титлата на отбора на Landgraf в ADAC GT Masters, и Juncadella спечелиха първата си победа в най-голямото състезание GT3 в света, в което тази година участваха 66 автомобила при същия регламент.

22 други пилоти от ADAC GT Masters се качиха на стартовата решетка, а Максимилиан Гьотц беше друг пилот, който завърши на подиума. Сегашният втори пилот на Madpanda Motorsport се класира на второ място заедно с Лука Щолц и Щайн Шотхорст, които не са чужди на ADAC GT Masters, в Getspeed-AMG.

Ник Катсбург, който смени своя Schubert-BMW с Rowe-M4 на Спа, нямаше късмет: заедно с Ник Йелоли и Аугусто Фарфус той беше точно зад победителя Mercedes-AMG, докато два часа преди края спукана гума не сложи край на надеждите им за победа. Той стана P6.

Марко Мапели (T3/Paul Motorsport) също бе сред тези, които нямаха късмет с гумите. Ламборгинито на K-Pax даде най-бързо време в Суперпол, но бе дисквалифицирано от сесията. От 30-о място на стартовата решетка той стигна до върха, но две пробойни върнаха италианския състезател на 11-о място.

Конста Лапалайнен може да се радва на трофей в Silver Cup. Финландецът караше за своя редовен отбор от ADAC GT Masters – Emil Frey Racing. Заедно с Туомас Туйула и Стюарт Уайт той завършва на трето място в Silver Cup. И тук пробив в последната фаза попречи на нещо по-голямо.

От друга страна, действащите германски шампиони в клас GT си тръгнаха с празни ръце. Кристофър Мис, новоизлюпен баща, заедно с Лукас Лежере и Патрик Нидерхаузер, завършиха не по-нагоре от 19-о място. Сблъсък през нощта повреди радиатора на Sainteloc-Audi.

Рикардо Фелер стартира за Attempto Racing заедно с колегите си от ADAC GT Masters Маркус Винкелхок и Денис Маршал. Автомобилът получи повреда още в първия час и загуби водещата обиколка. В крайна сметка P12 остава.

Единственият отбор от ADAC GT Masters, който взе участие в класиката в Ардените, докара един от двата си автомобила до финала: Доминик Фишли, Патрик Матисен, Винсент Андронако и Жоел Щурм заеха седмо място в Сребърната купа. Другият автомобил беше блъснат в FCY и в резултат на това отпадна.

Herberth Motorsport, който може да се причисли към разширения кръг след вече прекратеното сътрудничество с ID Racing, нямаше късмет: два автомобила отпаднаха. Третият автомобил е на път да спечели победата в клас Pro-Am, когато е блъснат от Lamborghini. Автомобилът е ремонтиран и е последният класиран автомобил.