Трима пилоти от ADAC GT Masters печелят състезанието „24 часа на Спа

Голям триумф за пилотите на AMG Даниел Юнкадела, Рафаеле Марсиело и Жул Гунон – Ето как се представиха отборите на ADAC GT Masters в Спа

Mercedes-AMG най-накрая спечели дългоочакваната си първа победа от 2013 г. насам в „24-те часа на Спа“ – с трима пилоти от ADAC GT Masters. Пилоти от три различни автомобила от два отбора се обединиха в автомобила победител, който беше заявен от Auto Sport Promotion (ASP).

За Жул Гунон, шампион на ADAC GT Masters за 2017 г., това беше втора победа в класическото състезание за издръжливост в Ардените. Французинът вече спечели през 2017 г. с Audi. Той кара за Team ZVO в германския GT шампионат, също като съотборника си Даниел Юнкадела.

Рафаеле Марсиело, кандидат за титлата на отбора на Landgraf в ADAC GT Masters, и Juncadella спечелиха първата си победа в най-голямото състезание GT3 в света, в което тази година участваха 66 автомобила при същия регламент.

22 други пилоти от ADAC GT Masters се качиха на стартовата решетка, а Максимилиан Гьотц беше друг пилот, който завърши на подиума. Сегашният втори пилот на Madpanda Motorsport се класира на второ място заедно с Лука Щолц и Щайн Шотхорст, които не са чужди на ADAC GT Masters, в Getspeed-AMG.

Ник Катсбург, който смени своя Schubert-BMW с Rowe-M4 на Спа, нямаше късмет: заедно с Ник Йелоли и Аугусто Фарфус той беше точно зад победителя Mercedes-AMG, докато два часа преди края спукана гума не сложи край на надеждите им за победа. Той стана P6.

Марко Мапели (T3/Paul Motorsport) също бе сред тези, които нямаха късмет с гумите. Ламборгинито на K-Pax даде най-бързо време в Суперпол, но бе дисквалифицирано от сесията. От 30-о място на стартовата решетка той стигна до върха, но две пробойни върнаха италианския състезател на 11-о място.

Конста Лапалайнен може да се радва на трофей в Silver Cup. Финландецът караше за своя редовен отбор от ADAC GT Masters – Emil Frey Racing. Заедно с Туомас Туйула и Стюарт Уайт той завършва на трето място в Silver Cup. И тук пробив в последната фаза попречи на нещо по-голямо.

От друга страна, действащите германски шампиони в клас GT си тръгнаха с празни ръце. Кристофър Мис, новоизлюпен баща, заедно с Лукас Лежере и Патрик Нидерхаузер, завършиха не по-нагоре от 19-о място. Сблъсък през нощта повреди радиатора на Sainteloc-Audi.

Рикардо Фелер стартира за Attempto Racing заедно с колегите си от ADAC GT Masters Маркус Винкелхок и Денис Маршал. Автомобилът получи повреда още в първия час и загуби водещата обиколка. В крайна сметка P12 остава.

Единственият отбор от ADAC GT Masters, който взе участие в класиката в Ардените, докара един от двата си автомобила до финала: Доминик Фишли, Патрик Матисен, Винсент Андронако и Жоел Щурм заеха седмо място в Сребърната купа. Другият автомобил беше блъснат в FCY и в резултат на това отпадна.

Herberth Motorsport, който може да се причисли към разширения кръг след вече прекратеното сътрудничество с ID Racing, нямаше късмет: два автомобила отпаднаха. Третият автомобил е на път да спечели победата в клас Pro-Am, когато е блъснат от Lamborghini. Автомобилът е ремонтиран и е последният класиран автомобил.