петък, май 3, 2024
HomeMotorsportsСъстезание 1 на IndyCar в Айова: Нюгардън доминира - Джонсън прави шоуто

Състезание 1 на IndyCar в Айова: Нюгардън доминира – Джонсън прави шоуто

Пилотът на Пенске Джоузеф Нюгардън спечели четвъртата си победа за сезона в първото състезание в Айова през 2022 г. – Джими Джонсън се възстановява след завъртане

В двойното състезание от сериите IndyCar на пистата Iowa Speedway Йозеф Нюгардън (Penske-Chevrolet) спечели победата в състезание 1, а Джими Джонсън (Ganassi-Honda) завърши в топ 10 след ранно завъртане и впечатляващи маневри за преминаване, но в крайна сметка за малко не влезе в топ 10.

Съботното състезание от двойното събитие, спонсорирано от Hy-Vee, премина в разстояние на 250 обиколки. Нюгардън отново бе доминиращият пилот на късия овал. Това вече е четвъртата му победа в Айова, както и четвъртата за сезон 2022.

В квалификацията Уил Пауър (Penske-Chevrolet) първоначално беше доминиращият пилот. Както се практикуваше на пистата Iowa Speedway в миналото, първата от двете летящи обиколки се зачиташе за стартовата решетка за Състезание 1, а втората летяща обиколка – за стартовата решетка за Състезание 2 (неделя).

Пауър беше най-бърз и в двете квалификационни обиколки. Резултат: 65-и и 66-и пол в кариерата на австралиеца в IndyCar. Power вече е само на един полюс зад рекордьора Марио Андрети.

В състезанието Пауър загуби лидерството директно при първия рестарт от съотборника си в екипа на Penske Джоузеф Нюгардън, който стартира от P2. Трикратният победител в Айова доминираше в голяма част от състезанието. Малко след третия рестарт настоящият лидер в шампионата Маркус Ериксон (Ganassi-Honda) се приближи много близо до него.

Ериксон обаче не успя да изпревари Нюгардън. Напротив: След като почти излетя, Ериксон загуби няколко позиции и в крайна сметка завърши едва на P8. Уил Пауър отново влезе в ролята на най-близкия преследвач на Нюгардън. А австралиецът, който стартира от полпозишън, започна да се бори сериозно във финалната фаза.

Но Пауър също не успя да изпревари Нюгардън. Точно обратното: в последните обиколки Патрисио О’Уорд (McLaren-Chevrolet) го изтласка от втора на трета позиция. Така че подиумът за първото от двете състезания в Айова през 2022 г. е следният: Джоузеф Нюгардън, Патрисио О’Уорд, Уил Пауър.

Ринус Викей (Carpenter-Chevrolet) е четвърти. Скот Диксън (Ganassi-Honda) допълни челната петица. Алекс Палу (Ganassi-Honda) завърши на шесто място. Защитаващият титлата си шампион в IndyCar се класира едва 14-и в квалификационната си обиколка, но в хода на състезанието навакса осем позиции.

Джими Джонсън се размина с топ 10 след завъртане

Джими Джонсън (Ganassi-Honda) завърши третото си състезание на овал като пилот на IndyCar на единадесето място. Стартирайки от 15-о място на стартовата решетка, Джонсън се завъртя в завой 4 само след няколко обиколки, но избегна повреда на автомобила и скоро се върна в топ 10.

Благодарение на стратегията си Джонсън дори успя да поведе в няколко обиколки. По време на непланираната си стратегия с четири спирания той направи серия от впечатляващи маневри за изпреварване на външната лента с по-свежи гуми.

По-късно Джонсън се справи и с опоненти с идентични гуми от външната страна. Той изпадна от топ 10 едва в последните етапи. Най-добрият резултат на Джонсън в IndyCar до момента, P6, е от дебюта му на овала във Форт Уърт (Тексас) през март.

В същото време доминантът в състезанието в Тексас по това време – Скот Маклафлин (Penske-Chevrolet) – загуби всички шансове за най-добър резултат в заключителните етапи на първото състезание в Айова. Веднага след последното рутинно спиране в жълто Маклафлин отново се приближи до екипажа си. Причината за непланираното спиране на зелено беше неправилно фиксирано задно дясно колело. В крайна сметка остана само P22 с няколко обиколки надолу.

Лидерът в шампионата Маркус Ериксон губи 20 точки от преднината си

Двама от 26-те стартирали пилоти изобщо не завършиха. Феликс Розенквист (McLaren-Chevrolet) отпадна след катастрофа в 110-ата обиколка. Ед Карпентър направи същото с Розенквист след 160 обиколки. Шефът на Ед Карпентър Рейсинг също се оттегли заради катастрофа в третия автомобил на своя отбор, който е заявен само за състезанията на овал.

В класирането за 2022 г. на IndyCar Маркус Ериксон загуби голяма част от преднината си преди неделното състезание, като в събота завърши на P8 зад Ромен Грожан (Andretti-Honda; 7-и). Победителят в състезанието Йозеф Нюгардън вече е първи в преследването, само на 15 точки зад него. Уил Пауър, който преди това изоставаше на 35 точки от Ериксон, се доближи на 22 точки от пилота на Ganassi и зае P3 място.

Състезание 2 от двойната програма на пистата Iowa Speedway ще започне в 15:30 ч. местно време (22:30 ч. централноевропейско) в неделя и ще включва 300 обиколки.