szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsIndyCar Iowa 1. futam: Newgarden dominál - Johnson a show-t csinálja

IndyCar Iowa 1. futam: Newgarden dominál – Johnson a show-t csinálja

Penske pilóta Josef Newgarden megszerezte szezonbeli negyedik győzelmét a 2022-es év első iowai futamán – Jimmie Johnson a megpördülés utáni helyreállítással

Az IndyCar Series dupla futamán az Iowa Speedwayen Josef Newgarden (Penske-Chevrolet) szerezte meg a győzelmet az első futamban, míg Jimmie Johnson (Ganassi-Honda) egy korai megpördülést és látványos előzési manővereket követően a top 10-ben végzett, de végül csak hajszállal maradt le a legjobb 10 helyről.

A Hy-Vee által szponzorált dupla verseny szombati futama 250 körön át tartott. Newgarden ismét dominált a rövid oválon. Ez már a negyedik iowai győzelme és egyben a negyedik győzelme a 2022-es szezonban.

A kvalifikáción Will Power (Penske-Chevrolet) volt a domináns pilóta. Ahogyan az Iowa Speedwayen a múltban megszokott volt, a két repült kör közül az első számított az 1. futam rajtrácsára, a második pedig a 2. futam (vasárnap) rajtrácsára.

Power volt a leggyorsabb mindkét kvalifikációs körben. Eredmény: A 65. és a 66. pole az ausztrál IndyCar-pályafutása során. Power már csak egy pole pozícióval van lemaradva a rekordtartó Mario Andretti mögött.

A versenyen Power közvetlenül az első újraindításkor elvesztette a vezetést a P2-ről induló Penske-csapattársával, Josef Newgardennel szemben. A háromszoros iowai győztes a verseny nagy részét uralta. Nem sokkal a harmadik újraindítás után a bajnokságot jelenleg vezető Marcus Ericsson (Ganassi-Honda) nagyon közel került hozzá.

Mégis Ericsson nem jutott túl Newgardenen. Ellenkezőleg: Miután majdnem elrepült, Ericsson veszített néhány pozíciót, és végül csak a P8. helyen végzett. Will Power ismét átvette Newgarden legközelebbi üldözőjének szerepét. A pole-ból induló ausztrál pedig a záró szakaszban komolyra fordult.

De Power sem tudta megelőzni Newgardent. Ellenkezőleg: az utolsó körökben Patricio O’Ward (McLaren-Chevrolet) a másodikról a harmadik helyre szorította. A 2022-es két iowai futam közül az elsőn a következő dobogósok állnak rajthoz: Josef Newgarden, Patricio O’Ward, Will Power.

Rinus VeeKay (Carpenter-Chevrolet) lett a negyedik. Scott Dixon (Ganassi-Honda) zárta az első öt helyezettet. Alex Palou (Ganassi-Honda) a hatodik helyen végzett. Az IndyCar címvédője a kvalifikáción csak a 14. helyet szerezte meg, de a verseny során nyolc pozíciót javított.

Jimmie Johnson épphogy lemaradt a top 10-ből a megpördülés után

Jimmie Johnson (Ganassi-Honda) a tizenegyedik helyen fejezte be harmadik ovális versenyét IndyCar-pilótaként. A 15. helyről induló Johnson néhány kör után megpördült a 4-es kanyarban, de elkerülte az autó sérülését, és hamarosan újra a top 10-ben volt.

A stratégiájának köszönhetően Johnson még néhány kört vezetett is. A nem tervezett négykiállásos stratégiája során a frissebb gumikkal a külső sávban egy sor lenyűgöző előzési manővert hajtott végre.

Később Johnson a kívülről azonos gumikkal rendelkező ellenfelekkel is megmérkőzött. Csak az abszolút utolsó szakaszon esett ki a top 10-ből. Johnson eddigi legjobb IndyCar-eredménye, a P6 hely, a márciusi, texasi Fort Worthben tartott oválos bemutatkozásakor született.

Eközben a texasi futam akkori dominátora, Scott McLaughlin (Penske-Chevrolet) az első iowai futam záró szakaszában minden esélyét elvesztette a legjobb eredményre. Közvetlenül a sárga jelzésű utolsó rutinszerű megállás után McLaughlin ismét a legénységéhez húzódott. A zöld jelzés alatti, nem tervezett megállás oka egy nem megfelelően rögzített jobb hátsó kerék volt. A végén csak a P22 volt, több kör hátrányban.

A bajnokságot vezető Marcus Ericsson 20 pontot veszít az előnyéből

A 26 induló versenyző közül kettő nem ért célba. Felix Rosenqvist (McLaren-Chevrolet) a 110. körben történt ütközés után feladta a versenyt. Ed Carpenter 160 kör után ugyanezt tette Rosenqvisttel. Az Ed Carpenter Racing főnöke szintén egy baleset miatt vonult vissza csapata harmadik autójával, amelyet csak az ovális futamokra neveztek be.

A 2022-es IndyCar tabellán Marcus Ericsson sokat veszített előnyéből a vasárnapi futam előtt, mivel szombaton a 8. helyen végzett Romain Grosjean (Andretti-Honda; 7.) mögött. A futamgyőztes Josef Newgarden már csak 15 ponttal lemaradva áll az élen. Will Power, aki korábban 35 ponttal volt lemaradva Ericsson mögött, 22 pontra megközelítette a Ganassi pilótáját a P3-ban.

Az Iowa Speedwayen megrendezésre kerülő dupla futam 2. futama helyi idő szerint 15:30-kor (22:30 MESZ) kezdődik vasárnap, és 300 körös távot tesz meg.