вторник, април 30, 2024
HomeFootballСпринт, твърде бърз дори за критиците

Спринт, твърде бърз дори за критиците

Към края на престоя си в Мадрид Гарет Бейл почти се превърна в персона нон грата. Фактът, че той все пак си тръгна като легенда на Реал, е свързан и с една вечер преди десет години

100 милиона евро не беше дори цената на Кристиано Роналдо – а португалецът само седеше на трибуните и боледуваше. Късно вечерта на 16 април 2014 г. светлините на прожекторите в Реал Мадрид бяха насочени към Гарет Бейл, докато „белите“ се изправяха срещу Барселона във финала за Купата на Испания. Clasico.

От другата страна изпъкваше новото попълнение Неймар, колегата му от CR7 Лионел Меси беше във форма – но Бейл беше най-скъпият футболист в света по това време, облечен във фланелката на най-известния си клуб. Ситуация, която очевидно не притесняваше 24-годишния тогава уелсец.

Кристиано Роналдо със сигурност щеше да бъде в центъра на вниманието в Мадрид, но Бейл дори не беше задължително да завърши първия си сезон в Испания в неговата сянка с 22 гола и 19 асистенции – средно по един гол във всеки мач, екстраполиран в 44 състезателни мача през 2013/14 г.

Бейл спринтира през треньорската зона на Барса

Бейл все още не беше вкарал задължителния си гол, докато финалът за Купата – Класико – навлизаше в заключителната си фаза в сряда вечер на „Местала“ във Валенсия. Анхел ди Мария бе дал преднина на отбора на Карло Анчелоти, а Марк Бартра изравни за тима на Херардо „Тата“ Мартино през второто полувреме. Атлетико на Диего Симеоне ще стане шампион няколко седмици по-късно.

85-ата минута тъкмо бе започнала, когато Реал предприе нова контраатака. Левият бек Фабио Коентрао разигра топката покрай лявата странична линия, където на пътя на Бейл не стоеше почти нищо освен Бартра. Уелсецът вдигна за кратко глава, разпозна ситуацията и с първото си докосване пусна топката покрай вратаря на Барселона.

23-годишният тогава защитник все пак успя да избута Бейл извън зоната, но последният просто продължи да спринтира през треньорската зона на Мартино, мина покрай жалкия Бартра и навлезе в петметровата зона, където нахално пусна топката през краката на резервния вратар на Барса Хосе Пинто. Реал Мадрид стана носител на купата

Пет седмици и половина по-късно белите се изправиха срещу следващия си испански съперник в още по-голям финал – градския съперник Атлетико във финала на Шампионската лига, която не бяха печелили от дванадесет години. Серхио Рамос вкара прословутия изравнителен гол в третата минута на продълженията, а в крайна сметка Реал спечели с категорична преднина принудителното продължения.

Но именно Бейл вкара важния гол за 2:1 в 110-ата минута, който окончателно прекъсна равенството на Атлетико, вкарвайки вероятно двата най-ценни гола в легендарния сезон за белите и може би оправдавайки огромната си трансферна сума през първата си година в клуба.

Бейл щеше да остане в Мадрид още осем години, но поне последните три щяха да бъдат определени като пропилени. Постоянният лош късмет поради контузии и вероятно намаляващият интерес означаваха, че това, което трябваше да бъде успешна връзка, стигна до почти трагичен край. Взаимното отчуждаване беше несъмнено.

Острата критика характеризираше втората половина от престоя му в Реал много повече от похвалите и въпреки това бившият 100-милионен играч успя да напусне най-големия клуб в света като легенда през 2022 г. Бейл, който прекрати кариерата си през 2023 г., вкара твърде много велики голове и спечели твърде много титли за това – като се започне от бягството му на „Местала“, което отбелязва десетата си годишнина този вторник.