четвъртък, май 16, 2024
HomeFootballСпиращ сърцето финал в Швеция: Бившият играч на Леверкузен изстрелва Малмьо към...

Спиращ сърцето финал в Швеция: Бившият играч на Леверкузен изстрелва Малмьо към титлата

Част от първенството, в която решенията са все още отворени в последния ден на мача? Невинаги обичайна практика, но в никакъв случай не и необичайна. В последния ден на шведския Allsvenskan обаче имаше драма в най-добрия ѝ вид – в горната и в долната част на таблицата

Сценарий като този едва ли е могъл да бъде измислен по-добре при съставянето на списъка с мачовете. ИФ Елфсборг Борас излезе в последния мач от неделния следобед на първо място в шведската лига. С 64 точки и голова разлика от +34 клубът от Борас, град със 70 000 жители, беше на една ръка разстояние от мечтата си да спечели първата си титла от 2012 г. насам.

Но точно зад тях се криеха действащите носители на купата Малмьо ФФ, които почти винаги са били на върха на таблицата – и бяха само на три точки зад Елфсборг с идентична голова разлика

Титлата се решава в директен двубой

И за разлика от 34-ия мач от миналия сезон на Бундеслигата, когато ФК Байерн Мюнхен трябваше да разчита на подхлъзване от страна на Борусия Дортмунд, рекордните шампиони от Малмьо (22 титли) имаха всичко в свои ръце в този последен мач. У дома на стадион „Еледа“ южните шведи посрещнаха своите съперници за директен двубой.

Малмьо доминираше над съперника си от самото начало, но първо се нуждаеше от дузпа, за да поведе. Исаак Киеза Телин, който прекара сезон 2018/19 в Байер Леверкузен, но не беше щастлив с „Версай“, влезе в ролята на сам фаулиран играч и предизвика екстаз с 16-ия си гол за сезона. Когато прозвуча финалната свирка, феновете нахлуха на терена и отпразнуваха своя шампионски герой

Драма в мазето

Особеното в тази неделна вечер: спечелването на титлата за фаворитите, които бяха в групата на преследвачите без прекъсване от 10-ия ден на мача, дори не беше най-зрелищната история на този ден.

Драма имаше и в дъното на таблицата. Varbergs BoIS и Degerfors IF вече бяха изпаднали, но първият от тях изигра немалка роля. Изпадналият от дъното отбор посрещна ИФК Гьотеборг, който беше само на една точка над долната черта и не можеше да си позволи подхлъзване. В крайна сметка промотираният IF Brommapojkarna все още можеше да измести Гьотеборг с победа срещу действащия шампион Häcken и да изтласка двукратните носители на Купата на УЕФА на 14-то място за изпадане.

Поражението на Хекен тласка градските съперници към пропастта

Brommapojkarna нямаше какво да губи, докато третото място на Хекен вече беше предрешено. Гостите изпуснаха преднина и загубиха с 2:1, което означаваше, че градските съперници на Häcka IFK, които също изоставаха след 64 минути, изведнъж бяха изпреварени от Brommapojkarna.

Въпреки че воденият от бившия играч на Мьонхенгладбах Оскар Вендт отбор успя да отвърне на удара бързо, след това стисна зъби срещу отбора от дъното, който искаше да се сбогува с лигата с достойна победа.

Карлен откупи Гьотеборг

Дори дузпа малко преди края нямаше да донесе изкупление за Гьотеборг, като в 89-ата минута Арбнор Муколи вкара точковия удар във вечерното небе.

Гостите вече гледаха напред към допълнителния кръг на отпадането, докато в Бромма мечтата, която изглеждаше невъзможна, сякаш стана реалност. Но Гьотеборг получиха девет минути продължение. И така всъщност се стигна до инфарктен финал в дъното на таблицата – с по-добър край за IFK.

Играейки пред феновете, които бяха пътували с тях, гостите се впуснаха в безмилостна серия. Беше вече петата минута от времето за спиране, когато току-що влезлият като резерва Адам Карлен от воле вкара в мрежата остър удар отдясно от завоя. Феновете на ИФК Гьотеборг ликуваха – а на Бромма все още предстоеше нелюбимото пътуване към изпадащите