Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤελικός στη Σουηδία που κόβει την ανάσα: Ο πρώην παίκτης της Λεβερκούζεν...

Τελικός στη Σουηδία που κόβει την ανάσα: Ο πρώην παίκτης της Λεβερκούζεν οδηγεί τη Μάλμε στον τίτλο

Ένα μέρος του πρωταθλήματος όπου οι αποφάσεις είναι ακόμα στον αέρα την τελευταία ημέρα; Δεν συμβαίνει πάντα αυτό, αλλά δεν είναι κάτι ασυνήθιστο. Την τελευταία αγωνιστική του σουηδικού πρωταθλήματος Allsvenskan, υπήρξε δράμα τόσο στην κορυφή όσο και στον πάτο του πίνακα

Ένα τέτοιο σενάριο δεν θα μπορούσε κανείς να το φανταστεί καλύτερα όταν καταρτίστηκε το πρόγραμμα των αγώνων. Η IF Elfsborg Boras βρισκόταν στην πρώτη θέση του σουηδικού πρωταθλήματος όταν το απόγευμα της Κυριακής διεξήχθη ο τελευταίος αγώνας. Με 64 βαθμούς και διαφορά τερμάτων +34, ο σύλλογος από το Μπόρας, μια πόλη 70.000 κατοίκων, ήταν κοντά στο όνειρο της κατάκτησης ενός τίτλου για πρώτη φορά από το 2012.

Όμως ακριβώς πίσω τους, η εν ενεργεία κυπελλούχος Malmö FF, η οποία βρίσκεται σχεδόν πάντα στην κορυφή, ήταν μόλις τρεις βαθμούς πίσω από την Elfsborg με ίδια διαφορά τερμάτων

Ο τίτλος κρίνεται σε μια μονομαχία head-to-head

Και σε αντίθεση με τον περσινό αγώνα της 34ης αγωνιστικής της Bundesliga, όταν η FC Bayern Munich έπρεπε να βασιστεί σε ένα στραβοπάτημα της Borussia Dortmund, η Malmö, κάτοχος του ρεκόρ (22 τίτλοι), είχε τα πάντα στα χέρια της για αυτό το τελευταίο ματς. Εντός έδρας, στο γήπεδο Eleda, οι Σουηδοί υποδέχθηκαν την αντίπαλό τους για μια απλή μονομαχία.

Η Μάλμε κυριάρχησε από την αρχή της αναμέτρησης των αντιπάλων της, αλλά χρειάστηκε πέναλτι για να προηγηθεί. Ο Ισαάκ Κιέζα Θελίν, ο οποίος πέρασε τη σεζόν 2018/19 στην Μπάγερ Λεβερκούζεν αλλά δεν έμεινε ευχαριστημένος στις Βερσαλλίες, γλίστρησε σε ρόλο μοναχικού επιθετικού και προκάλεσε έκσταση με το 16ο φετινό του γκολ. Με το τελικό σφύριγμα, οι οπαδοί εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και πανηγύρισαν τον πρωταθλητή ήρωά τους

Δράμα στο υπόγειο

Το ξεχωριστό της Κυριακής το βράδυ: η νίκη των φαβορί, που βρίσκονταν στο κυνήγι από τη 10η ημέρα, δεν ήταν καν η πιο θεαματική ιστορία της ημέρας

Υπήρξε επίσης δράμα στον πάτο της κατάταξης. Η Varbergs BoIS και η Degerfors IF είχαν ήδη υποβιβαστεί, αλλά η πρώτη έπαιξε σημαντικό ρόλο. Η ομάδα που υποβιβάστηκε φιλοξένησε την IFK Göteborg, η οποία ήταν μόλις ένα βαθμό μπροστά από την τελευταία ομάδα και δεν είχε την πολυτέλεια να κάνει ένα στραβοπάτημα. Τελικά, η ανεβασμένη IF Brommapojkarna κατάφερε ακόμα να εκτοπίσει την Γκέτεμποργκ, κερδίζοντας την πρωταθλήτρια Häcken και σπρώχνοντας τους δύο φορές κυπελλούχους UEFA στη 14η θέση της ζώνης υποβιβασμού.

Η ήττα της Häcken σπρώχνει τους αντιπάλους της Σίτι στο γκρεμό

Η Brommapojkarna δεν είχε τίποτα να χάσει, καθώς η τρίτη θέση ήταν ήδη εξασφαλισμένη για τη Χέκεν. Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν το προβάδισμά τους και έχασαν με 2-1, αφήνοντας την αστική αντίπαλο της Häcka, την IFK, η οποία βρισκόταν επίσης πίσω στο σκορ μετά από 64 λεπτά, να προσπεράσει ξαφνικά την Brommapojkarna.

Αν και η ομάδα του πρώην παίκτη της Μόνχενγκλαντμπαχ Όσκαρ Βεντ κατάφερε να επιστρέψει γρήγορα στο παιχνίδι, στη συνέχεια έσφιξε τα δόντια απέναντι στην ουραγό του βαθμολογικού πίνακα που ήθελε να αποχαιρετήσει το πρωτάθλημα με μια αξιοπρεπή νίκη.

Κάρλεν λύτρωσε την Γκέτεμποργκ

Ούτε ένα πέναλτι που κέρδισε λίγο πριν το τέλος δεν λύτρωσε την Γκέτεμποργκ, καθώς ο Άρμπνορ Μούκολι σκόραρε στο 89ο λεπτό, στέλνοντας το πέναλτι στον βραδινό αέρα.

Οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν ήδη μπροστά τους τον έξτρα γύρο της νοκ άουτ φάσης, ενώ στη Bromma ένα όνειρο που έμοιαζε αδύνατο έμοιαζε να γίνεται πραγματικότητα. Όμως, η Γκέτεμποργκ πήρε εννέα λεπτά παράτασης. Έτσι ήρθε ένα σπαρακτικό τέλος στην τελευταία θέση του πίνακα, με καλύτερο αποτέλεσμα για την IFK.

Μπροστά σε ένα εκτός έδρας κοινό, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν μια ανελέητη σειρά. Ήδη από το πέμπτο λεπτό του ημιχρόνου, ο Άνταμ Κάρλεν, που μόλις είχε μπει στο ματς, με δυνατό σουτ από τα δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι οπαδοί της IFC Γκέτεμποργκ πανηγύρισαν – και η Bromma είχε ακόμα μπροστά της το άχαρο ταξίδι προς τη ζώνη του υποβιβασμού