вторник, април 30, 2024
HomeBasketballСлед разочарованието в Евролигата: Байерн и Берлин печелят в BBL

След разочарованието в Евролигата: Байерн и Берлин печелят в BBL

Мюнхен се справи с Брауншвайг, Берлин надделя срещу Лудвигсбург въпреки малката ротация: След като отпаднаха от Евролигата, двата отбора могат да се съсредоточат върху националния шампионат

Баскетболният отбор на ФК Байерн Мюнхен уверено защити първото място в Бундеслигата. Два дни след като отпаднаха от Евролигата, носителите на купата на Германия доминираха в домакинския си сблъсък срещу Basketball Löwen Braunschweig с 91:61 (44:31) в неделя, за да останат начело на Нинерс Кемниц, които в събота победиха по яростен начин Бон. Преди това третата Алба Берлин спечели със 100:91 (55:44) срещу Ризен Лудвигсбург, за да запише деветата си поредна победа в ББЛ. Отборът на старши треньора Израел Гонзалес се беше провалил в началото на международната сцена.

В BMW Park, Мюнхен – където бившият играч от НБА Серж Ибака получи почивка – пое контрола от самото начало и не позволи на Лъвовете да преминат – нямаше и следа от разочарование във FCBB малко след победата със 75:82 над Атина, която сложи край на всички мечти за участие в плейофите на Евролигата. Всеки път, когато Брауншвайг си пробиваше път по-близо, отборът на старши треньора Пабло Ласо настъпваше още малко газта. Мачът се характеризираше с множество прекъсвания. В последната четвърт например техниката се повреди и играта можеше да бъде подновена едва след дълго прекъсване. След това Байерн веднага се впусна в серия от 13 точки и увеличи преднината си на 31 точки.

Силвен Франсиско беше най-резултатният реализатор на предни позиции с 19 точки. Младокът Иван Харченков се отчете със седем точки. Само Брандън Тишлер и Бара Нджие вкараха двуцифрен брой точки за Лъвовете с по единадесет точки.

„Играхме много добре най-вече в защита, а също така направихме много правилни неща в последната четвърт“, каза Франсиско. „Не винаги успявахме да се справим с това в Евролигата. Все още ни предстои още един мач там, но сега фокусът ни е ясно насочен към Бундеслигата.“

Пред 7 446 зрители в Uber Arena Берлин успя да се откъсне леко напред след напрегнат първи период и въпреки слабия процент на стрелба от тройката – едва 28%, държеше гостите на разстояние до края. В един момент те увеличиха преднината си до 17 точки – и то въпреки наличието на осем контузени играчи, само няколко дни след загубата с 83:94 от Партизан Белград в Евролигата. Най-резултатни за Алба бяха Стърлинг Браун с 21 точки и Яни Уетцел с 18 точки. „Много съм щастлив за моите играчи, защото те наистина заслужаваха тази победа. Фактът, че изнесохме такава битка днес с децимилиран състав, е невероятен – и то само три дни след мача с Партизан“, заяви старши треньорът Израел Гонзалес.

Джейвон Грейвс (24) и Сайлъс Мелсън (23) се отличиха за Лудвигсбург. Новото попълнение Ариел Хукпорти все още не беше в състава на гигантите.

Баскетболистите на Вюрцбург също остават на път към успеха. Отборът на четвърто място в таблицата спечели със 75:67 в Гьотинген и постави нов клубен рекорд с десетата си победа като гост – въпреки че на почивката изоставаше с 30:34. Най-резултатен за клуба от Долна Франкония беше разпределителят Отис Ливингстън II с 30 точки.