петък, март 29, 2024
HomePremier LeagueСити увеличава преднината си пред Ливърпул

Сити увеличава преднината си пред Ливърпул

Манчестър Сити използва впечатляващо подхлъзването на ФК Ливърпул в надпреварата за първенство, за да увеличи преднината си на върха на таблицата с победа над Нюкасъл с 5:0 – в две отношения.

Пеп Гуардиола направи четири промени след горчивия изход от Шампионската лига с 3:1 в Мадрид: Зинченко, Гюндоган, Стърлинг и Грейлиш започнаха вместо Уокър, Бернардо Силва, Махрез и Фоден.

Еди Хау направи три промени в стартовата единайсеторка на Нюкасъл след загубата с 1:0 от Ливърпул, като Шер, Шелви и Уиллок замениха Ласелс, Лонгстаф и Ууд.

Стърлинг открива, изравнителният гол на Бърнс не се зачита

Сити започна по обичайния си доминиращ начин и имаше първия шанс за гол в десетата минута, който Лапорт пропусна. Само пет минути по-късно колегата му в отбраната Кансело пропусна втора чудесна възможност за Skyblues, но малко след това те бяха успешни: Гюндоган подаде на Кансело, който прехвърли Стърлинг, който отново се разписа от близко разстояние (19). Но в този момент Нюкасъл също имаше своите моменти и вкара предполагаемия изравнителен гол чрез Бърн, но Бруно Гимараеш беше в офсайд.

Това беше последният признак на живот за гостите, които имаха късмет в 34-ата минута, че последната топка от чудесна комбинация на фаворитите не намери притежател. Малко по-късно Лапорте компенсира това с гол от корнер за 2:0 на полувремето (38-ата минута).

Снимката не се промени след почивката. „Гражданите“ останаха по-опасният отбор и след четвърт час игра в лицето на Родри (61-ва минута) увеличиха резултата си. Решението обаче не накара домакините да превключат на по-ниска предавка. Вместо това Зинченко пропусна да вкара четвърти гол само няколко минути по-късно (68-а).

Skyblues управляват евентуално предварително решение

В заключителните етапи обаче Сити направи крачка назад и гостите имаха най-добрия си шанс в мача: Едерсон спасява един на един срещу Жокер Уилсън (83.). Окуражени от шанса на Уилсън, домакините удариха отново – и то два пъти: първо резервата Фоден завърши сам (90-та), а след това заедно с Грийлиш вкараха последния гол на Стърлинг (90.+3).

Победата с 5:0 изведе „небесносините“ на три точки пред Ливърпул (само 1:1 срещу Тотнъм в събота) на върха на таблицата и им осигури евентуално решаващи три точки в борбата за титлата. И то в два аспекта: головата разлика вече е с четири гола по-добра от тази на „червените“.

Сити може да направи следващата стъпка по пътя към шампионата още в сряда вечер (21:15 ч.) в Уулвърхемптън Уондърърс. Нюкасъл ще бъде предизвикан отново едва на 16 май. Арсенал гостува на „Сейнт Джеймс Парк“ в 21:00 ч.