HomeMotorsportsСерхио Перес: Нямам клауза за Марко в договора си

Серхио Перес: Нямам клауза за Марко в договора си

Говори се, че Макс Верстапен има клауза за напускане на Red Bull, ако Хелмут Марко напусне отбора – Серхио Перес няма тази вратичка в договора си

Аферата около шефа на отбора Кристиан Хорнер доведе до нова война в окопите на Red Bull. Твърди се, че Макс Верстапен дори има клауза за напускане в договора си, която ще му позволи да напусне Red Bull, ако Хелмут Марко напусне отбора. Но дали Серхио Перес също има такава клауза в договора си?

„Нямам такава клауза“, уточнява мексиканецът, който също се бори да остане в топ отбора на Формула 1 и след 2025 г. „Не знам каква клауза има Макс в договора си. Трябва да го попитате. Макс има договор с отбора и е напълно ангажиран. Не мога да коментирам останалото, това не е моя работа“.

Едно е ясно: Перес ще бъде обвързан с Red Bull по договор дори ако Хелмут Марко напусне, но нещата могат да бъдат различни за Верстапен. „Напълно съм фокусиран върху решенията и работата си“, уточнява Перес. „Не виждам смисъл да говорим за други пилоти, ако не знаем фактите, а случаят тук е точно такъв.“

Перес вижда Red Bull в добра позиция

Но как ще реагира Перес, ако световният шампион във Формула 1 действително дръпне шалтера и обърне гръб на Red Bull? Опитният 34-годишен пилот не вярва, че този сценарий ще се реализира: „Отборът е в добра позиция, защото в момента постигаме резултати и имаме добра хармония в състезателния екип. Вероятно ще са необходими много години, за да постигнем това.“

„Динамиката в отбора е добра, работим много добре заедно“, подчертава Перес. Инженерите и механиците работят добре заедно и действат като едно цяло, което е причината Red Bull да доминира във Формула 1. Резултатите доказват правотата на мексиканеца: Верстапен е категоричният световен шампион през 2023 г. с 23 победи – включително в спринтовите състезания.

Перес спечели три състезания и завърши на второ място в световния шампионат. Само две победи в състезания отидоха при други отбори: Карлос Сайнц спечели в Сингапур, а Оскар Пиастри в спринтовото състезание в Катар. „Можете да видите на пистата колко ефективни бяхме миналата година“, казва Перес. „Не виждам причина да променяме това.“

Напускането на Верстапен ще бъде удар

Мексиканецът обаче е сигурен, че ако Верстапен напусне, това няма да остави Ред Бул невредим: „Ако Макс напусне, това ще бъде тежък удар за отбора.“ Случаят с Люис Хамилтън, който изненадващо ще се състезава за Ferrari през 2025 г., показва колко бързо един топ пилот може да смени страната си. Британецът има и клауза за напускане в договора си с Mercedes, което направи възможно преминаването.

През сезон 2024 г. във Формула 1 Верстапен ще продължи точно там, където е спрял, въпреки кризите. Холандецът спечели първите две състезания, но се оттегли в Мелбърн заради техническа повреда. Перес завърши два пъти втори и пети в Австралия. Това го поставя на трето място в генералното класиране след Шарл Леклерк. Верстапен води в световния шампионат