понеделник, април 29, 2024
HomeMotorsportsРали Дакар 2024: Матиас Екстрьом е най-бърз в пролога пред Сет Кинтеро

Рали Дакар 2024: Матиас Екстрьом е най-бърз в пролога пред Сет Кинтеро

Матиас Екстрьом постигна най-бързо време в краткия пролог на рали Дакар, изпреварвайки Сет Кинтеро – Себастиен Льоб е трети – защитаващият титлата си Насер Ал-Атия не е в топ 10

46-ото издание на рали Дакар и петото в Саудитска Арабия започна в петък с кратък пролог. Audi се стреми към първия си подиум в третия старт с електрическо задвижване. Матиас Екстрьом показа скоростта на RS Q e-tron, като даде най-бързо време в пролога

Прологът беше кратка загрявка, за да се определи стартовият ред за първия етап. На около 130 км от бивака в Ал-Ула имаше кратък 27-километров специален етап с времеизмерване. На стартовата линия се подредиха 70 автомобила.

За разлика от мотоциклетите, които стартираха в обратен ред, най-големите фаворити започнаха пролога. Те излязоха на трасето непосредствено след най-добрите мотоциклетисти. Теренът беше предизвикателен, тъй като заобикаляше големи скали и преминаваше през пясъчна почва.

Защитаващият титлата си Насер Ал-Атия пръв пресече стартовата рампа, след като премина от Toyota към Prodrive, и беше първият пилот, който даде най-бързо време на финала. Но катарската спортна звезда, която иска да участва и на Олимпийските игри в Париж, не задържа дълго своята марка.

Пилотът на Audi Матиас Екстрьом овладя кратката начална обиколка с 16:30 минути като най-бърз. Сетне Кинтеро, който за първи път кара във висшия клас, след като премина от клас Т3 и пое мястото на Ал-Атия в Toyota, веднага показа таланта си.

Американецът от САЩ се нареди на второ място. Рекордният световен рали шампион Себастиен Льоб (Prodrive) даде трето най-добро време. След тях се наредиха братята Баумгарт Маркос и Кристиан. Двамата бразилци карат по един хънтър на Prodrive в екипа на X-Rally.

Полякът Кшищоф Холовчиц, който участва в първия си Дакар от 2015 г. насам, зае шесто място с автомобила T1+ на X-raid – Mini JCW Plus. Рекордният победител Стефан Петерханзел се справя с 35-ия си Дакар с Audi. Той стартира на седмо място

Лионел Бо участва в Дакар с дъщеря си Люси в Toyota с овърдрайв. Те се вкараха в светлината на прожекторите с осмото място. Деветото място зае чехът Мартин Прокоп, който се състезава с частно построен Ford Raptor.

Браян Барагванат от Южна Африка допълни топ 10 с новия Century CR7-T със задвижване на четирите колела. Ал-Атия завърши дванадесети в класирането на пролога. Карлос Сайнц с третото Audi завърши 48-и, на 2:18 минути зад него, което постави двамата ветерани в идеална стартова позиция за етап 1.

Защото има нова процедура: За автомобилите и камионите времената от пролога (за разлика от мотоциклетите) не се отчитат в общото класиране. Въпреки това времената бяха важни, защото първите 10 имат право да изберат стартовата си позиция за етап 1 на етапа в бивака в Ал-Ула вечерта.

Най-бързият състезател е последният, който може да избере позицията си, и може да избере предполагаемо най-добрата стартова позиция (десето място). За разлика от мотоциклетите, при автомобилите няма времеви бонуси за пилотите, които откриват етапа. Поради това като цяло това е недостатък. Стартиращите отзад имат предимство.

Първият истински етап е включен в програмата в събота. По маршрута от Ал-Ула до Ал-Хенакия трябва да бъдат изминати общо 532 километра. Оцененият специален етап вече е 405 километра.