сряда, април 24, 2024
HomeMotorsportsПърви подиум за VR46: Безеки в Ассен и почетен за Роси

Първи подиум за VR46: Безеки в Ассен и почетен за Роси

Новичкият пилот в MotoGP Марко Безеки изненадващо се качи на подиума в Гран при на Холандия и почете шефа на VR46 Валентино Роси още в началната обиколка

Професионалният мотоциклетен отбор VR46 на Валентино Роси спечели първия си трофей от състезание в премиерния клас MotoGP на световния шампионат. Марко Безеки завърши на по-малко от половин секунда зад победителя на второ място в Гран при на Холандия 2022 в Асен в неделя. С това новобранецът предизвика огромна радост в едва единадесетото състезание в своята кариера в MotoGP, както и в тази на отбора VR46.

На изходната обиколка Безеки се приближи до флага на Роси. С него той поздрави седящия пред домашния си телевизор собственик на отбора, който в края на 2021 г. прекрати активната си кариера в Световния мотоциклетен шампионат. „Видях един от спортните служители със знаме на „Вейл“. Веднага спрях и му откраднах знамето“, смее се Бежеки.

Похвалата на Безеки за Роси: „Исках само да види, че му благодаря от вкъщи. Той беше моят идол и все още е такъв. За мен е много важно да бъда първият състезател, който завършва на подиума в неговия отбор. Разбира се, надявам се да продължи така. Искам да му дам още много такива резултати в бъдеще, защото той просто ги заслужава. Без „Вале“ сега със сигурност нямаше да се състезавам във WRC.“

„Състезанието беше невероятно“, възхищава се Бежеки и признава: „Не знаех какво да очаквам. Не очаквах, че ще мога да карам толкова бързо с меката задна гума.“

Девизът на Бежецки в променливи условия

„В тренировките се концентрирахме върху гумите медиум. Но аз не бях особено бърз в това отношение. Ето защо решихме да изберем мекия вариант. Беше риск, но Матео ме убеди, че мога да направя обиколките с тази гума“, каза вторият пилот.

Фактът, че започна да вали леко около средата на състезателната дистанция, подхождаше на Bezzecchi. „Винаги съм се чувствал комфортно в променливи условия, макар че вероятно съм един от малкото с такива“, усмихна се новобранецът, разкривайки мотото си в такива условия: „Докато от дъждовните капки не ме боли вратът, не намалявам скоростта.“

Всъщност Бежеки с VR46 Ducati GP21 беше по-бърз в дъжда от лидера и краен победител Франческо Баня с фабричния GP22. Безеки се доближи на 0,4 секунди. Но той не успя да застраши сериозно победата на „Пеко“ на старт-финала, който изпадна в паника.

Bezzecchi увеличи преднината си в класирането за новаци

С първото си класиране на подиума Безеки увеличи преднината си в класирането на новаците за сезон 2022 в MotoGP. В момента състезателят на VR46 има 55 точки. Сега той има 37 точки преднина пред другия пилот на Ducati Фабио Ди Джанантонио. Новобранецът от екипа на Gresini пък завърши 14-и в неделя, след като няколко часа по-рано получи нов договор за 2023 г. заедно с нов съотборник.

Междувременно съотборникът на Безеки във VR46 Лука Марини нямаше толкова поводи за усмивки в Асен. Половинката на Валентино Роси завърши на 17-о място след ранен контакт с Джоан Мир (Suzuki), който изостана на 30 секунди, и пропусна да се класира за точките. В четирите състезания преди това Марини четири пъти завърши в топ 10, а наскоро на Заксенринг за първи път влезе дори в топ 5, така че кривата на формата във VR46 е напълно подходяща.

Bezzecchi беше единственият пилот от VR46 на подиума в Асен в неделя, но не и единственият от академията на VR46. Победителят в надпреварата Франческо „Пеко“ Баня също някога преминава през школата за мотоциклетни състезания, създадена от Валентино Роси. В Парк Ферме Баня и Безеки дадоха воля на радостта си. За понеделник в Тавулия е обявено парти, на което ще присъстват и Роси и Марини.

Между другото, Ducati GP21, с който Безеки спечели първия си подиум като пилот в MotoGP в неделя, е точно този мотоциклет, който Баня караше в последните състезания от сезон 2021 по пътя си към второто място в световния шампионат. През зимата мотоциклетът беше предаден на VR46, където го получи новакът в отбора.

Много похвали от съотборника си Лука Марини

Съотборникът на Бежеки – Марини, седи на актуален GP22. Коментирайки класирането на Безеки на подиума, Марини казва: „Разбира се, че е фантастично. Все още не съм разговарял с него, но вчера и тази сутрин говорихме дълго. Той ми каза колко много обича тази писта.“

При цялата си любов Бежеки никога не е успявал да се качи на подиума в малките класове в Асен. В премиерния клас той наваксва директно при първия опит.

Междувременно Марини е щастлив не само за самия Безеки, но и за целия отбор на VR46: „За отбора, разбира се, това е страхотен резултат. Трябва да се насладим на този момент. Мога само да поздравя целия отбор за огромния напредък, който постигнахме в сравнение с първите състезания за сезона.“